Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Starý Tekov - oficiálne stránky obceHľadať
 
 

Články

Z galérie rodákov

marko rajecky.jpg

Pri pátraní po životopisoch zabudnutých starotekovských rodákoch, ktorí za života vo svojich  bydliskách, na pracoviskách a pôsobiskách robili dobré meno rodnej obci, ktorých zaraďujem medzi mojich laureátov na titul – Významní rodáci 20. storočia obce Starý Tekov, stretol som sa vo Zvolenskom okrese s menom nášho rodáka Markom Rajeckým (1914 – 1989). Niekoľko desaťročí bol ústrednou postavou kultúry nielen v obci Tŕnie v ktorej žil, ale i v širšom regióne Podpoľania.

Na internetovej stránke spomenutej obce o Markovi Rajeckom môžeme čítať nasledovné. Poznáme veľa vzácnych osobností, ktoré vyorali hlbokú brázdu na poli kultúrno - výchovnej činnosti. Na našich dedinách boli to najčastejšie učitelia, no ich mená neboli docenené a po skončení svojej pozemskej púte odišli do zabudnutia. Takým bol i dedinský učiteľ, ľudový liečiteľ, vynikajúci kultúrno - osvetový pracovník, folklorista, divadelný ochotník a režisér, maskér i kostymér Marko Rajecký.

Písal sa rok 1935. Z dediny Starý Tekov v okrese Levice prišiel do podhorskej dedinky Tŕnie na dvojtriednu rímsko-katolícku ľudovú školu ako mladý učiteľ, absolvent Učiteľského ústavu v Leviciach. Keďže to bola cirkevná škola, jeho úlohou bolo každý deň hrať v kostole na organe a spievať na bohoslužbách. Po februárovom  prevrate 1948, ak chcel ostať v školských službách, musel tento majster klávesov opustiť kráľovský nástroj v kostole a rozlúčiť sa aj s kostolom. Hneď v prvých rokoch svojho pôsobenia v dedine sa začal venovať svojej láske, ochotníckemu divadlu. Pre túto činnosť našiel v dedine v radoch mládeže, ale aj u dospelých veľký záujem. Každý rok nacvičil najmenej tri divadelné hry na Martina patróna tunajšieho kostola, kedy sú v dedine hody, tiež na Vianoce a Veľkú noc. Ochotníci pod jeho vedením s nacvičenými hrami zúčastňovali sa celoslovenských súťaží ochotníckych súborov.

Aby sa zachovala krása ľudových piesní, a aspoň na javisku obnovili staré tradície zo západnej oblasti zvolenského regiónu, založil folklórnu skupinu Tŕňan, s ktorou sa dostali aj na folklórne festivaly v Detve a Východnej. Založil tiež detskú folklórnu skupinu, ktorej dal názov Vrabce z Tŕnia. Posledné roky pred dôchodkom učil na I. základnej škole vo Zvolene.

V roku 1992 pri príležitosti 720. výročia prvého písomného záznamu o obci Tŕnie, vydal spolu s historikom PhDr. Pavlom Kukom, Csc. monografiu obce. Jeho meno vo výpočte významných dejateľov uvádzajú aj regionálne zdroje a za menom píšu, že bol učiteľ, sadovník, riaditeľ ZŠ a Osobitnej školy. V kronike obce sa na jednom mieste o Markovi Rajeckom píše, že v roku 1938 pri príležitosti 20. výročia ČSR so svojimi žiakmi vysadil na Holom vŕšku kde skutočne žiadne stromy nerástli tridsať mladých jabloní a čerešní, z ktorých doteraz existuje ešte polovica.

PhDr. Anna Ostrihoňová, predsedníčka programovej rady folklórnych slávností pod Poľanou v jednom novinovom rozhovore uvádza známe osobnosti, ktoré sa zaslúžili o vznik jedných z najznámejších folklórnych slávností  na Podpoľaní v Detve. Medzi tými, ktorí sa zaslúžili o vznik slávností radí Marka Rajeckého do jedného šíku s osobnosťami ako bol Jozef Majerčík, Svetozár Stračina, Pavel Tonkovič, Tibor Andrašovan, Viliam Gruska, Štefan Nosáľ, a to je už čo povedať.

V rozhovore s jeho synom pri návšteve Starého Tekova v septembri v r. 2018 mi tento niekoľkokrát zdôraznil, že jeho otec svoje rodisko Starý Tekov so spomienkami na svojich rovesníkov a rodákov nosil v srdci do svojej smrti.

Iba máloktorí starotekovčania vedia, že v príspevku spomínaný Marko Rajecký bol aj starým otcom jedného z najlepších súčasných futbalistov Slovenska, reprezentanta Slovenskej republiky Mareka Hamšíka.

Keďže Marko Rajecký rodák z obce Starý Tekov celý svoj produktívny a dôchodkový vek strávil v obci Tŕnie, jeho želaním bolo, aby miestom jeho posledného odpočinku bol tŕňanský cintorín.

Lásku k životu mal rozdelenú na dve polovice medzi Tekov a Podpoľanie, ktoré regióny reprezentovali rodná obec Starý Tekov a miesto jeho celoživotného pôsobenia a posledného odpočinku obec Tŕnie.

 

Ján Páleník


 

Občianske združenie Tekov-Hont

Automatická meteorologická stanica Starý Tekov

MALÁ VODNÁ ELEKTRÁREŇ TEKOV

Interaktívna mapa Starého Tekova

Reklamný partner 28. ročníka folklórnych slávností Tekov tancuje a spieva

dnes je: 22.8.2019

meniny má: Tichomír

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka