Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Starý Tekov - oficiálne stránky obceHľadať
 
 

Z dejín hasičstva

Prvé záznamy o požiaroch v obci sa prakticky datujú z čias tureckého pustošenia, kedy sa Turci niekoľkokrát pokúsili vypáliť Starý Tekov a celkom určite na ich rozpínavosť doplatili v tom čase opustené domy Tekovčanov, ktorí sa pred sliediacimi tureckými jednotkami ukrývali v okolitých močariskách, alebo v podzemných úkrytoch. Ešte v 19. storočí boli, až na malé výnimky, všetky domy pokryté slamou a vtedajšie drevené komíny skrývali nebezpečenstvo vzniku požiaru. Vtedajšie protipožiarne opatrenia boli málo účinné. Prijímali sa nové a nové opatrenia na zamedzenie vzniku požiarov.
Boli to napr.:

  • pri obnove spustošených domov požiarom treba zamedziť novému nahusteniu najmä poľnohospodárskych stavieb,
  • pri obnove zhorených domov treba zásadne použiť ohňovzdorný materiál,
  • obyvatelia, ktorí nemienia obnovovať stavbu na pôvodnom mieste zhoreniska dostanú nový stavebný pozemok.

Dobrovoľný hasičský spolok bol v Starom Tekove založený 1. 9. 1889. Vtedajšia výstroj bola veľmi chudobná a pozostávala len z niekoľkých šišákov, opaskov so sekarkami a z troch slávnostných uniforiem pre veliteľa, zástupcu a zástavníka. Do výstroje tiež patrila poplachová trúbka, ktorú však mával hasičský trubač „pre každý prípad“ doma. Čo sa týka výzbroje, tá bola rovnako chudobná. Tvorilo ju niekoľko giaľov – hákov, rebríkov, vedier a pýchou bola ručná striekačka s príslušenstvom.
Stará hasičská strážnica stála na mieste dnešnej požiarnej zbrojnice. Bola to neveľká budova, ktorá mala jednu miestnosť na uskladnenie uniforiem a ostatnej výstroje. Druhá miestnosť s bránou slúžila na uskladnenie striekačky.
Druhá svetová vojna prerušila i činnosť dobre sa rozvíjajúceho dobrovoľného hasičského zboru. Písal sa rok 1952, kedy Starý Tekov dostal prvú motorovú striekačku – „tisícšesťtovku“. V roku 1955 začali občania budovať novú požiarnu zbrojnicu. V roku 1958 dostali hasiči nové účelové vozidlo Tatra 805 so striekačkou PS 8.
Členovia požiarneho zboru tvorili stabilizovaný káder. Veliteľom po Štefanovi Vasarábovi bol Filip Lecký (za krátky čas i Július Dóci). Veľmi agilným veliteľom bol viac rokov Lukáč Kúdeľa. Pod jeho vedením dosahovalo požiarne družstvo mužov stabilne dobré výsledky. Dlhoročným strojníkom bol Ľudovít Gulička, po ňom Dominik Hajko. Členmi ďalej boli: Mikuláš Kováčik, Ján Hostinský, Ján Fabian, Karol Solmoši, Jozef Šumeraj, Marek Šebo. V šesťdesiatych rokoch bola požiarnemu zboru pridelená ďalšia striekačka PS 12.

Požiarne družstvo mužov zo sedemdesiatych rokov
Požiarne družstvo mužov zo sedemdesiatych rokov. Zľava: Milan Páleník, Ondrej Raus, Ladislav Halabuk, Jaroslav Bátovský, Dominik Bátovský, Pavol Kúdeľa, Vladimír Cigáň, František Vozárik, Štefan Kosorín, Jozef Halabuk.


Požiarne družstvo dorasteniek zo sedemdesiatych rokov
Požiarne družstvo dorasteniek zo sedemdesiatych rokov. zľava na prekážke: Mária Senešiová, Oľga Jamrichová. V stoji: Mária Horniaková, Anna Hríbiková, Anna Ďurovská. V sede: Terézia Dávidová, Helena Štipková, Alžbeta Martinková


Požiarne družstvo žiakov zo sedemdesiatych rokov
Požiarne družstvo žiakov zo sedemdesiatych rokov. Zľava stoja: Boris Hlôška, Peter Kotora, František Paštrnák, Jozef Kosorín, Ivan Bátovský, Miroslav Takáč. V podrepe: Jozef Jančo, Ivan Šabo, Ivan Havran, Ivan Senci, Miloš Németh
 

Niektoré požiare, ktoré sa zapísali do dejín obce
  • 21.10.1845 o 10:00 vypukol požiar. Zhorela fara s bočnými staveniskami. Okrem fary zhorelo 48 domov i so stodolami.
  • 16.10.1858 medzi 17:00 a 18:00 vypukol požiar u bratov Jozefa a Imricha Kúdeľu. Zhorelo spolu 33 domov i s novou úrodou.
  • V rokoch tzv. Slovenského štátu bola za najväčší požiar považovaný požiar stodoly Lukáča Kúdeľu. Na hasení sa zúčastnili aj požiarnici z Levíc, ktorí dostali súhlas na prekročenie štátnej hranice.
  • 25.12.1944 – požiar počas II. svetovej vojny. Od zápalných striel nemeckých vojakov, ktorí Starý Tekov ostreľovali z Nového Tekova sa vznietili slamené strechy Karola a Petra Hajku, Karola Kúdeľu, Michala Kyšku, Marka Bednárika, Filipa Senciho, Ondreja Bátovského a Jána Popraca. Išlo o jediný prípad, keď kvôli bezpečnosti nezasiahli starotekovskí hasiči.
  • V lete 1950 zhorel doma Jozefa Bátovského.
  • V roku 1973 požiar takmer úplne zničil dom Anny Kyškovej.
 
Zdroj: Ján Páleník - Z dejín hasičstva Starého Tekova

 

Občianske združenie Tekov-Hont

Automatická meteorologická stanica Starý Tekov

MALÁ VODNÁ ELEKTRÁREŇ TEKOV

Interaktívna mapa Starého Tekova

Reklamný partner 28. ročníka folklórnych slávností Tekov tancuje a spieva

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka