Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Starý Tekov - oficiálne stránky obceHľadať
 
 

Aktivity v šk. r. 2018/2019

Vývoj motýľa

vyvoj_03.jpg

V rámci témy hmyz sa deti žabkovej triedy oboznámili s vývojom motýľa prostredníctvom zážitkového učenia. Deti mali jedinečnú možnosť pozorovať zblízka život motýľov. Sledovali ako rastú malé húseničky, ktoré sa premenili z vitálnej húsenice na nehybnú kuklu a napokon sa z nich vykuklili farebné motýle. Celý proces trval tri týždne. S deťmi sme motýle kŕmili nektárom, ktorý sme vyrobili z vody a cukru, a rôznym ovocím. Všetci sme pozorovali ako ovoniavajú, ochutnávajú a pijú nektár. Motýle ovoniavajú pomocou dvoch tykadiel a chuť vnímajú pomocou rozvinutého cuciaka, ktorý hneď stočia späť. Deti motýle nie len pozorovali, ale mohli si ich aj jemno chytiť. Napokon sme motýle vypustili na školskom dvore, pretože motýle patria do prírody.

Zaujímavosti:

  • Viete, že malé oči húsenice sú lokalizované nad ústami po oboch stranách hlavy ?  Húsenica pravdepodobne rozpoznáva, či je svetlo alebo tma.
  • Vedeli ste, že keď sa húsenica zakuklí, vyzerá pokojne ? Opak je pravdou. Vnútri prebiehajú rýchlym tempom neuveriteľné biologické procesy. V priebehu asi 10 dní sa všetky tkanivá bývalej húsenice rozpadnú, aby sa mohli sformovať nové bunky, tkanivá a orgány dospelého motýľa.
  • Viete, že húsenica dýcha cez prieduchy, ktoré sú v každom článku jej tela? Prieduchy sú pospájané do priedušnice, ktorá zásobuje vzduchom celé telo húsenice.

 

Občianske združenie Tekov-Hont

Automatická meteorologická stanica Starý Tekov

MALÁ VODNÁ ELEKTRÁREŇ TEKOV

Interaktívna mapa Starého Tekova

Reklamný partner 28. ročníka folklórnych slávností Tekov tancuje a spieva

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka