Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Starý Tekov - oficiálne stránky obceHľadať
 
 

Články

V NAŠEJ FARNOSTI PRIBUDOL POMNÍK

Prečo je Zefirínka posledná?

09.jpg

Takáto bola jedna z pripomienok. Nie je to celkom tak. Lebo i keď v knihe o rehoľných sestričkách z Tekovskej farnosti: Holubice stále letia, ale aj na práve dokončenom pomníku na cintoríne v Starom Tekove, je uvedená sestrička Zefirína Barbora Lukáčová ako posledná, na obale knihy  teda na jej prvej strane, je obrázok práve Zefirínky. Že je uvádzaná ako posledná za to môže písmeno Z, tak ako je uvádzaná Anakleta Pavlína Slušná na prvom mieste - podľa abecedy.

 

Pomník má svoju históriu

Myšlienka zriadiť Pietne miesto pre sestričky doma, v jednej z obcí našej farnosti, veď všetky boli naše rodáčky, všetky boli krstené v našom farskom kostole, vznikla pri zbieraní poznatkov o ich živote po rodinách, po archívoch, diecéznych knižniciach. Pred šiestimi rokmi, v roku 2009, listom z 25. marca  som požiadal zainteresované orgány, inštitúcie a obecné úrady o stanovisko k tomuto návrhu. Potom som tieto stanoviská ako aj s návrhom na tabuľu pre pomník zverejnil v knihe Holubice stále letia, vydanej tiež v roku 2009. Myšlienka bola priaznivo prijatá a po šiestich rokoch aj zrealizovaná.

 

Pomník je dielom a majetkom občanov

Treba poďakovať príbuzným rehoľných sestričiek, ale aj ostatným občanom za všestrannú pomoc pri realizácii tejto myšlienky. Pomohli finančne a pomohli aj s vlastnou prácou.

Na Bielu sobotu 3. apríla 2015 sa práce na vybudovaní pomníka začali a o dva týždne 14. apríla sme mohli pomník objednať u kamenárov. 9. apríla sme zakúpili na cintoríne v Starom Tekove pre pomník hrobové miesto. O mesiac v pondelok 4. mája boli zabetónované základy.

 

Odkaz pre budúcich

V základoch pomníčka je zabudovaná archívna schránka s dokumentmi pre tých, ktorí prídu po nás. Obsahuje podrobné životopisy sestričiek, ich rodín, súrodencov, rodinné a majetkové pomery v dobe, keď tieto sestričky odchádzali do kláštorov. U každej je popísané miesto pôsobenia, vzdelanie ale aj prežité utrpenia po tom, keď im štát zrušil kláštory. Medzi dokumentmi je sprievodná dokumentácia pomníka, zoznam darcov, ktorí prispeli na stavbu, ako aj vyjadrenia biskupského úradu, Matice Slovenskej a Nitrianskeho samosprávneho kraja. Sú vložené ukážky dennej tlače a mince používané v terajšej dobe.

V tejto súvislosti treba poďakovať firme Mramor-Granit Mohyla s.r.o. z Krupiny, menovite riaditeľovi Ing. Petrovi Roziakovi za vyhotovenie žulovej schránky na dokumentáciu, ktorú potom venovali na stavbu pomníka, ako ich príspevok pre rehoľné sestričky.

 

Montáž pomníka      

01.jpg

V piatok 29. mája 2015 pracovníci kamenárskej firmy z Krupiny pomník osadili. Vďaka prijateľnej cene za pomník, ochote darcov a pracovníkov – našich dôchodcov, ktorí previedli práce grátis, mohli sme dodatočne previesť úpravy terénu okolo pomníka ale aj nechať vytlačiť 800 ks pamätných obrázkov. Treba sa poďakovať najmä: Markovi Mesárošovi, Jánovi Hajkovi, Ladislavovi Gažovi, Stanislavovi Kúdeľovi, Jozefovi Leckému, Stanislavovi Bahýlovi, Marianovi Horniakovi, Štefanovi Jančovi, Jozefovi Urbančekovi, Marcelovi Fabianovi a Jánovi Havranovi.

A v sobotu 6. júna, keď sa pripravoval televízny prenos nedeľnej sv. omše z Kostola Božského Srdca Ježišovho z Hronských Kľačian pre STV, boli práce na pomníku a okolo neho ukončené.

 

V Starom Tekove 8. júna 2015

Jozef Pacala

 

02.jpg 03.jpg

04.jpg 05.jpg

06.jpg 07.jpg

08.jpg


 

Občianske združenie Tekov-Hont

Automatická meteorologická stanica Starý Tekov

MALÁ VODNÁ ELEKTRÁREŇ TEKOV

Interaktívna mapa Starého Tekova

Reklamný partner 28. ročníka folklórnych slávností Tekov tancuje a spieva

dnes je: 20.10.2019

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka