Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Články

Ukrajinec hľadá hrob starého otca v Starom Tekove

vasyl.jpg

Jeden z dvoch komentárov k príspevku na You Tube pod názvom Starý Tekov - malá veľká obec je blog ukrajinského občana Vasyla  Dotsenka  písaný azbukou http://hayivka.blogspot.com/2017/04/blog-post_20.html v ktorom sa môžeme dočítať ako v úvode predstavuje svojho starého otca Vasila Komnatného, nar. v r. 1915 a zom. 26.3.1945. Blog pokračuje opisom frontového prielomu Hrona sovietskymi a rumunskými vojskami (informácie čerpal z tekovskej webovej stránky). V tretej časti opisuje posledné hodiny života svojho starého otca a smrť, ktorá ho zastihla  26.3.1945  na  brehu Hrona (údajne) v Starom Tekove, tak ako mu to vyrozprával  jeden vojnový veterán, ktorý bol vraj svedkom týchto chvíľ. Autor blogu  sa však zároveň odvoláva na akúsi knihu či (zápisník!?) Pamäti z ktorej sa dozvedá dve možné miesta smrti svojho starého otca, (Tekov) a (Tepov) Tekov– Charlosch, čo môžu byť v skomolenine Tekovské Lužany, maďarský Sarlou, Nagysarlló. Tekovské Lužany však bezprostredne neležia na brehu Hrona. V závere svojho blogu prosí o pomoc pri hľadaní miesta posledného odpočinku svojho starého otca.

Keďže k spomínanému blogu sa doposiaľ neobjavila žiadna reakcia, táto skutočnosť ma nenechala ľahostajným a začal som sa o tento prípad zaujímať. Už na samom začiatku som si uvedomil zložitosť prípadu. Vždy je zložité pátrať po niečom čo sa stalo počas vojny. Tento prípad podľa  blogu komplikuje i náznak iného možného miesta smrti ako Starý Tekov. Pátranie som začal tam, kde vnuk nebohého svoju prosbu skončil, na brehu Hrona v Starom Tekove. Matričný úrad v Starom Tekove v matrike zomrelých v r. 1945 takéto meno neeviduje. Všeobecne je známe že na štáboch sovietskych jednotiek sa počas bojov viedla evidencia ranených, nezvestných aj padlých vojakov. Dá sa predpokladať, že všetká evidencia bola otázkou armády s vylúčením civilného sektora. Autentický kronikársky zápis z týchto dní nie je zachovaný resp. frontové udalosti boli do kroniky zaznamenané dodatočne. Navyše autentická kronika z tohto obdobia sa nezachovala. Exhumácia príslušníkov Červenej armády sa v Starom Tekove vykonala v dňoch 22. a 23. februára 1946, prakticky až po desiatich mesiacoch od skončenia vojny. Celkovo bolo exhumovaných 26 príslušníkov ČA, ktorých telesné pozostatky boli prevezené na ústredný cintorín padlých vojakov ČA do Štúrova. (viď. ŠANR-PLV,f.OÚMNVST,šk.1 adm.č.j.10660/1946. Správa o exhumácii príslušníkov ČA v obvode Obvodného úradu MNV Starý Tekov z 11.4.1946). Práce riadila medzinárodná komisia zložená z československých a sovietskych zástupcov. V uvedenom dokumente mená exhumovaných nie sú napísané. Smrť ukrajinského vojaka sa podľa predmetného blogu predpokladá práve v inkriminovaný čas útoku resp. deň po ňom a to situáciu o to viac komplikuje. Na pomníku padlých v obci sú uvedené iba mená občanov obce padlých v dvoch svetových vojnách a počas SNP. Na internetovej stránke obce Tekovské Lužany sú uvedení iba obyvatelia ich obce. V hrobe neznámych vojakov na cintoríne v Starom Tekove, ktorý vnuk nebohého vo svojom blogu tiež spomína sa nachádzajú s najväčšou pravdepodobnosťou telesné pozostatky rumunských vojakov, ktorí sa spolupodieľali na oslobodzovaní obce Starý Tekov. Jedna z možností  je obrátiť sa na správu cintorína padlých vojakov ČA v Štúrove, kde vedú evidenciu a kde boli pochovaní i vojaci padlí na území Starého Tekova.

Vyzývam týmto regionálnych historikov, bádateľov vojenskej histórie, členov klubov vojenskej histórie, veteránov 2. sv. vojny ako i ešte žijúcich pamätníkov, aby upriamili pozornosť na prosbu ukrajinského občana a  svojimi skúsenosťami, poznatkami a informáciami pomohli doprátrať sa k želateľnému výsledku.                                                                                    

Ján Páleník


 

Občianske združenie Tekov-Hont

Automatická meteorologická stanica Starý Tekov

MALÁ VODNÁ ELEKTRÁREŇ TEKOV

Interaktívna mapa Starého Tekova


webygroup

Úvodná stránka