Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Starý Tekov - oficiálne stránky obceHľadať
 
 

Články

Tekovskie koláče pri speve a pri tanci

Kapura01.JPG

Nedeľa 25. marca podľa kalendára mala byť slnečná, teplá a voňajúca prvými jarnými kvetmi. Ale opak bol pravdou. Zima vytrvalo  trónila v prírode  a nedovolila jari prevziať žezlo. Aj napriek takémuto počasiu skupine ľudí bolo veselo, teplo a voňajúco. Vôňa čerstvých koláčov bola neodolateľná. K tomu spev a tekovský tanec boli predpokladom dobrej nálady. Toto všetko sa odohrávalo v Bátovskyho dome na Štúrovej ulici. Je to rodičovský dom Márie Némethovej. Všetky tieto činnosti sa odohrávali pred televíznymi kamerami slovenskej televízie. Natáčal sa tu program do Kapury, čo je celoslovenské vysielanie folklórnych programov a zvykov z rôznych kútov Slovenska.

To, že RTVS zavítala  kvôli natáčaniu aj do Starého Tekova, vybavil Pavol Číkoš a po odsúhlasení pánom starostom pripravil program, ktorému dal názov „Pečenie koláčov.“

Voľakedy koláče neboli každodennou samozrejmosťou. Piekli sa iba na výročité sviatky. Jedným z takýchto sviatkov sú aj veľkonočné sviatky. Keďže robota a pieseň v tuhom objatí sprevádzali človeka v minulosti, tomuto odkazu sme ostali verní aj v spomínanom programe.

Dom manželia Némethoví udržiavajú v sedliackom štýle a pre natáčanie pripravili všetko potrebné v dome aj na dvore. Natáčanie prebiehalo po častiach. Najprv sa na dvore mrvila kukurica, aby bola pripravená na sadenie. Potom bolo treba nalúpať cesnak na sadenie, lebo už má svoj čas. Keď toto bolo nachystané mohla prebiehať príprava na pečenie koláčov. Aby sa v peci mohlo podkúriť najprv sa drevo popílilo tak ako voľakedy ručne na krosienkach. Na klátiku úradovala sekera, aby sa drevo prerúbalo na polená súce na kúrenie. Všetky tieto činnosti vykonávali chlapi z Cirkevného speváckeho zboru. K tomu samozrejme zaspievali pekné Tekovské piesne, za sprievodu ľudovej hudby. Ale aby robota nestála,  počas spievania pripravili za pomoci žien, mak do koláčov. Nie na mlynčeku ale tak po starosvetsky tĺčikom. Keď boli navyberané aj orechy, prišla na rad príprava cesta. Keď sa ženy postavili za stôl, aby zamiesili na koláče, dievčatá /z bývalého Tekovanu, ktoré viedol P. Číkoš/ prútenými metlami všetko vyzametali. Samozrejme nie v tichosti, ale pri speve a pri tanci. K spevu a tancu sa pridala aj mládež z DFS Tekovanček. Ako silnel spev a gradoval tanec tak sa stupňovala dobrá nálada, ktorá zahrievala všetkých uzimených. Prežili sme pekné nedeľné popoludnie kde sme si spevom, tancom, ale aj prácou oživili tradície a zvyky minulých generácií. Ako sa rozliehala vôňa a teplo dobrej dolniackej pece, tak poletí šírym krajom pekná tekovská pieseň.

Po skončení natáčania tohto programu sa televízny štáb premiestnil na Športovú ulicu. Navštívili Františka Kosorína, aby sa diváci mohli potešiť jeho krásnymi výtvormi, ktoré vyrezáva z dreva. Kameramana zaujali aj krosná, ktoré Fero zdedil  po mame a vyryl si na ne jej meno.

Aj takýmto spôsobom sme vyjadrili úctu k zachovávaniu tradícií. Obec Starý Tekov, ktorá je srdcom tekovskej oblasti, si takúto pozornosť zaslúži.

Vďaka za uskutočnenie tohto projektu patrí, Pavlovi Číkošovi, starostovi obce Ing. Petrovi Štefanovi, rodine Némethovej a všetkým, ktorí účinkovali v programe, alebo sa podieľali na jeho príprave.

Mária Jenesová

predsedkyňa kultúrnej komisie

 

Fotogaléria: http://www.starytekov.sk/fotogaleria/natacanie-do-televiznej-relacie-kapura.html


 

Občianske združenie Tekov-Hont

Automatická meteorologická stanica Starý Tekov

MALÁ VODNÁ ELEKTRÁREŇ TEKOV

Interaktívna mapa Starého Tekova

dnes je: 16.7.2019

meniny má: Drahomír

podrobný kalendár

Obec Starý Tekov bola súčasťou zábavnej show odhaľujúcej krásy slovenského vidieka - Naj dedinka Slovenska.
Video v archíve RTVS si môžete pozrieť v nasledujúcom odkaze: www.rtvs.sk

webygroup
ÚvodÚvodná stránka