Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Starý Tekov - oficiálne stránky obceHľadať
 
 

Články

Spomienka pri príležitosti výročia SNP

Už viac ako sedem desaťročí si každoročne v mesiaci august pripomíname atmosféru rušných augustových dní v roku 1944. Pred niekoľkými desaťročiami v kedysi regionálnom týždenníku Pohronie si na tieto udalosti zaspomínal aj aktívny pamätník týchto dní Lukáč Kúdeľa článočkom tohto znenia:

Bol august a písal sa rok 1944. Z obce ležiacej pri Hrone sa v noci tíško vykrádajú štyri postavy. Na pleciach malé batôžky a smerovali k neďalekým slovenským horám. Prichystaní boli viacerí, ale pozorné oči matiek včas dokázali postrehnúť zámer šestnásťročných chlapcov a všetky pobalené veci putovali pod zámok. Odišli kamaráti, s ktorými sme po nociach roznášali na rozmnožovacom stroji natlačeného Jánošíka a Mor ho.

Nebolo o nich správ. Vedelo sa o nich len toľko, že ich pod ochranu vzal Bukovec a hlboké hory. Z času na čas prichádzali pod rúškom noci ich bratia v zbrani. Samopal, prešívané šaty s červenou páskou na rukáve a neodmysliteľné granáty dopĺňali ich odhodlanie. Ale do dediny prichádzali aj strašlivé správy. Tam a tam popravili, zastreli, umučili.

Tým doma sa srdcia chveli nad osudom ich kamarátov. Stále nebolo o nich správ. Hory im mali byť všetkým. Aj im boli prísnym a tvrdým osudom.

Z bojísk sa začali vracať vojaci i partizáni. Niektorí živí a zdraví, iní s podlomeným zdravím, niektorých na cintorín doviezli a viacerí zostali tam, kde ich skosila zákerná guľka. Vrátili sa aj tí štyria. Aj ten spomedzi nich najnižší. V skromnom domčeku odložil vyznamenania a medaily. Netúžil po bohatstve a sláve. Pracoval ako mu jeho chatrná postava dovoľovala a sily stačili. Roky plynuli.

Dňa 11. januára 1971 ho na starotekovskom cintoríne pochovali. Bez veľkej slávy, len tak obyčajne. Keď v tomto roku predvečer dňa spomienky na zosnulých pôjdeme celá rodina na starotekovský cintorín, pristavíme sa i pri tomto hrobe. Synom tíško poviem: „Bol to partizán“. Týmito slovami končil Lukáč Kúdeľa svoju spomienku v uvedenom periodiku na vrstovníka, priateľa a suseda zároveň.

Spomienka na tieto udalosti je o to vzácnejšia, že v obci už nežije žiadny priamy účastník SNP a pomaly odchádzajú do nenávratna i poslední pamätníci týchto nezabudnuteľných jesenných dní v roku 1944.

Nuž i takto skromne, ale úprimne sa dá pripomenúť 75. výročie SNP.

 

Ján Páleník

 

mor ho.jpg

Ukážka povstaleckých novín


 

Občianske združenie Tekov-Hont

Automatická meteorologická stanica Starý Tekov

MALÁ VODNÁ ELEKTRÁREŇ TEKOV

Interaktívna mapa Starého Tekova

Reklamný partner 28. ročníka folklórnych slávností Tekov tancuje a spieva

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka