Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Starý Tekov - oficiálne stránky obceHľadať
 
 

Články

Spojte návštevu Krížneho vrchu s Kalváriou

Pri súčasných možnostiach turizmu sa akoby do zabudnutia dostávali historické a kultúrne pamiatky, ako i pútnické miesta nachádzajúce sa v našej blízkosti. Domácim sú zovšednené, cudzím (možno aj zo skromnosti) málo propagované. Sme toho svedkami aj v našej obci, ktorú v ostatných rokoch každoročne čo raz viac sekundárne navštevujú kúpeľní hostia z neďalekej Podhajskej ako i návštevníci Bobi ranča v Novom Tekove, ktorí prejavujú záujem dozvedieť sa viac o histórii obce a o cirkevných dejinách Starého Tekova niekdajšieho sídla Tekovskej župy a archdiakonátu.

Aj Starotekovčania píšu vo svojej histórii kapitoly z niekdajších peších pútí do najbližších pútnických miest či neskorších autobusových zájazdov do vzdialenejších  tzv. top - pútnických miest v bývalom Československu. Staré Hory, Šaštín, Marianka, ale i Velehrad, Svätý Kopeček, Hostýn a iné. Najnovšie sú to farským úradom organizované púte na pútnické miesta v Poľsku, Rakúsku a Maďarsku.

Vo svojom príspevku chcem však upriamiť pozornosť na pozoruhodné pútnické miesta v našom najbližšom okolí, ktoré sú dosiahnuteľné max. 20 min. cesty autom. Sú v otvorenej prírode. Jedná sa o Mariánsku kaplnku na Krížnom vrchu, ktorú už viac ako storočie opatrujú mariánsky ctitelia obce Hronské Kľačany, filiálky farnosti Starý Tekov. Na pamäť veľkej cholerovej epidémie v roku 1789 postavili tam pomník, ktorý síce už neexistuje, ale jeho nosný stĺp a vyrytým ešte s dobre čitateľným datovaním „1803“, podnes tvorí podstavec oltára pred kaplnkou. Kaplnka bola postavená tunajšími vinohradníkmi a obyvateľmi Hronských Kľačian a Podlužian v rokoch 1913 – 1914.

Ku kaplnke Panny Márie na Krížnom vrchu už tradične každoročne v nedeľu pred 15.augustom – sviatkom Nanebovzatia Panny Márie patrónky farského kostola v Starom Tekove putujú obyvatelia okolitých obcí a tunajší vinohradníci na slávnostnú svätú omšu a mariánsku pobožnosť. 

Ďalším staronovodobým pútnickým miestom len na skok od Krížneho vrchu je Levická kalvária. Pravdepodobne už od začiatku 18. storočia stála tu kaplnka Povýšenia sv. kríža ohradená múrom, v ktorom boli tri kamenné kríže aj drevená zvonica. Okolo roku 1800 dostala kaplnka podobu kostolíka zasväteného  Povýšeniu sv. kríža. Až do druhej svetovej vojny bola levická Kalvária v zachovalom stave. Začiatok jej konca nastal v závere vojny, kedy bola ťažko zdevastovaná. Na pozostatkoch niekdajšej Kalvárie vyrástla Kalvária nová. Zastrešenie kaplnky, ako aj nové zastavenia boli zrekonštruované v roku 2008.
V roku 2010 bol na konštrukciu veže na pôde kalvárie pripevnený 7 metrov vysoký kovový kríž.

Na obidvoch miestach sa v najbližších dňoch budú konať slávnostné pobožnosti pri príležitosti sviatku ich zasvätenia.

Ján Páleník

 

krizny vrch.jpg

Pútnické Mariánske miesto ma Krížnom vrchu

 

kalvaria.jpg

Levická Kalvária


 

Občianske združenie Tekov-Hont

Automatická meteorologická stanica Starý Tekov

MALÁ VODNÁ ELEKTRÁREŇ TEKOV

Interaktívna mapa Starého Tekova

Reklamný partner 28. ročníka folklórnych slávností Tekov tancuje a spieva

dnes je: 16.10.2019

meniny má: Vladimíra

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka