Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Starý Tekov - oficiálne stránky obceHľadať
 
 

Články

Spevník Slovenské ľudové piesne

Tekovské folklórne slávnosti sú vždy príležitosťou vrátiť sa v spomienkach o niekoľko rokov späť k ich vzniku a ešte viac do histórie, keď kroj bol autentický, kolesový tanec dievok zatancovaný nenapodobiteľne. Pre staršiu generáciu pamätníkov je to aj príležitosť zaspomínať si na časy prvých pokusov  dostať originálne starotekovské zvyky či kroje do štylizovanej podoby a na celuloidové pásiky kamier, kinopremietačiek či do spevníkov ľudových piesní. Prvýkrát sa s takouto skutočnosťou stretávame, keď sa Starý Tekov resp. piesne zo Starého Tekova s tromi či štyrmi fotografiami dostali do I. zväzku štvordielnej kolekcie reprezentačnej publikácie Slovenské ľudové piesne.  Mnohým najmä starším  starotekovským priaznivcom a milovníkom folklóru je tento skvost známy. Avšak ako som pri rozhovore s niektorými zistil, za zostavovateľa tohto spevníka nesprávne uvádzajú  Karla Plicku. Dokonca tvrdia, že Karel Plicka v tejto veci Starý Tekov aj navštívil. Pri svojom doterajšom bádaní života obce som sa nestretol s tým, že by bol Karel Plicka našu obec navštívil. (Je možné že v tomto prípade nevedomky dochádza k zámene Karla Plicku s Ondrejom Demom z rozhlasovej relácie Klenotnica ľudovej hudby).

Pravdou  je, že Starý Tekov je zastúpený v I. zväzku prvého vydania spevníka  Slovenské ľudové piesne z roku 1950, (existuje aj druhé vydanie I. zväzku z roku 1959), ktorého zostavovateľmi sú uvedení František Poloczek a Konštantín Hudec.

Ak by niekto z občanov mal hodnoverný dôkaz, alebo aspoň stopu, ktorá by mohla byť dôkazom pobytu Karla Plicku v Starom Tekove budem nesmierne rád. Ak by tomu tak bolo, mohli by sme rozšíriť a tým obohatiť menoslov významných  osobností, ktoré  našu obec v minulom storočí navštívili.

 

Ján Páleník

 

ľudové piesne.jpg

Titulná strana prebalu

 

z obsahu.jpg

Z obsahu 

foto: starotekovčianky z pohľadu zľava,  A. Solmošiová, T. Hajková, M. Horniaková


 

Občianske združenie Tekov-Hont

Automatická meteorologická stanica Starý Tekov

MALÁ VODNÁ ELEKTRÁREŇ TEKOV

Interaktívna mapa Starého Tekova

Reklamný partner 28. ročníka folklórnych slávností Tekov tancuje a spieva

dnes je: 22.8.2019

meniny má: Tichomír

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka