Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Starý Tekov - oficiálne stránky obceHľadať
 
 

Články

Škoda prerušenia začínajúcej tradície

Mnohí odborníci najmä z oblasti národopisu charakterizujú mikroregion bývalých jedenástich čilejkárskych obcí  na nerozoznanie a prirovnávajú ich ako vajce k vajcu. No tunajší znalci miestnych pomerov vedia a vidia rozdiely medzi jednotlivými obcami. Mohli by sme sa donekonečna sporiť o tom ku ktorej susednej obci má Starý Tekov niekdajšie sídlo Tekova  najbližšie. Jedni hovoria, že k Hronským Kľačanom, iní k Veľkým Kozmálovciam a ďalší obhajujúc historické povedomie, že  k Novému Tekovu.  Nuž proti gustu žiadny dišputát. Jedno sa však nedá poprieť a to je niekoľko ostatných desaťročí  starotekovsko-veľkokozmálovské hokejové prepletenie viacerých hokejových generácií na voľných ľadových plochách i na zimných štadiónoch.  

Vo svojom príspevku chcem vyjadriť ľútosť nad prerušením začínajúcej novodobej hokejovej tradície, ktorou bývalo každoročné hokejové stretnutie na levickom štadióne medzi družstvami Starého Tekova a Veľkých Kozmáloviec, hrajúcimi pod „oficiálnymi“ názvami Družstevník Starý Tekov a Dynamo /Dynamko/ Veľké Kozmálovce. Pol tucet zápasov stačil na to, aby si toto čilejkárske hokejové derby – šou získalo srdcia milovníkov hokeja zo širokého okolia. Rôzne hokejové „kúsky“  v prestávkach medzi tretinami boli vždy veľmi žiadané a pre divákov atraktívne. Po piatom jubilejnom zápase, navonok nič nenasvedčovalo o tom, že tento druh zábavy, ktorý za tak krátku dobu stačil zaujať starších i mladších milovníkov najpopulárnejšieho zimného športu začína mať „organizačné trhliny“. No ale po poltucte odohraných zápasov bolo mnohým jasné, že v roku 2017 sa v tradícii pokračovať nebude. V kuloároch a pri krčmových stoloch v obidvoch susedných obciach počuť rôzne dôvody a argumenty. O tých pravých dalo by sa diskutovať aj na iných fórach a pádne dôvody možno ani neexistujú. Argumenty jednej či druhej strany nemali prevážiť pekne sa rozvíjajúcu tradíciu. V regionálnej tlači chýba v tomto období reportáž zo zápasu z pera Ľuba Tarišku od Meleckých, tak ako za šesť rokov bývalo zvykom. Nenaplní sa sen „Winter Classic“ zápasu na tekovskom jazere, čo bolo želaním nielen fanúšikov hokeja, ale i mnohých aktívnych hráčov dvoch konkrétnych hokejových mužstiev Starého Tekova a Veľkých Kozmáloviec. Škoda. Zápas sú pripravení odpískať  obidvaja extraligoví hokejoví rozhodcovia Ján Šebo i Ján Čaprnka  a  od  vhodenia „úvodného buly“  tak  ako vždy doteraz sa neodtiahne ani miestny pán kaplán.

Na záver chcem vyjadriť nádej, že hráči základných zostáv  nezavesili korčule na klinec a že horkokrvné názory organizátorov na obidvoch stranách ochladnú, sponzori potrasú mešce  a tóny hymny od Tekova vietor veje a Kozmálovský hájik, pri nastúpení obidvoch mužstiev na ľade a za prítomnosti početnej kulisy divákov z plných pľúc ešte zaznejú.  

Ján  Páleník

 

zápas.jpg

Ilustračné foto zo zápasu

Foto: archív OcÚ Veľ. Kozmálovce


 

Občianske združenie Tekov-Hont

Automatická meteorologická stanica Starý Tekov

MALÁ VODNÁ ELEKTRÁREŇ TEKOV

Interaktívna mapa Starého Tekova

dnes je: 16.7.2019

meniny má: Drahomír

podrobný kalendár

Obec Starý Tekov bola súčasťou zábavnej show odhaľujúcej krásy slovenského vidieka - Naj dedinka Slovenska.
Video v archíve RTVS si môžete pozrieť v nasledujúcom odkaze: www.rtvs.sk

webygroup
ÚvodÚvodná stránka