Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Starý Tekov - oficiálne stránky obceHľadať
 
 

Fotogaléria - archív

Prievoz cez Hron v Starom Tekove - história

Drevená loďka osobného prievozu z 50 – ich rokov p

Drevená loďka osobného prievozu z 50 – ich rokov po 2. svetovej vojne. Prievozníčka Alžbeta Bednáriková a sediaca žena Mária Kosorínová.

Pontónový nákladný prievoz pre vozidlá používaný o

Pontónový nákladný prievoz pre vozidlá používaný od roku 1955

Prievozník Marko Bednárik a druhý prievozník Jozef

Prievozník Marko Bednárik a druhý prievozník Jozef Prška s manželkou. Foto asi z roku 1959.

Veľké jarné povodne spojené s ľadochodom často ohr

Veľké jarné povodne spojené s ľadochodom často ohrozovali domy v obci. Odstraňovanie ľadových krýh auto bagrom a buldozérom a uvoľňovanie prietoku pre ich odplavenie.


 
 
Pri odstraňovaní ľadových bariér, ktoré upchávali

Pri odstraňovaní ľadových bariér, ktoré upchávali koryto Hrona v miestach, kde boli na rieky plytčiny, sa požívali výbušné nálože. Armádny ženisti buď osobne ukladali nálože medzi nahromadené ľadové bariéry a tieto na diaľku odpaľovali, alebo nálože boli zhadzované s vrtuľníkov. Pri týchto výbuchoch poškodzovali odletujúce kusy ľadu aj strechy domov ako je vidieť na obrázku, ale bol prípad zranenia aj nášho občana Františka Bôžika.

Loďka osobného prievozu z rokov 1960 s  prievozník

Loďka osobného prievozu z rokov 1960 s prievozníkom Marekom Bednárikom. Preváža dvoch neznámych chlapcov a deti druhého prievozníka Jozefa Pršku – Jožka, Evku a Alenu. Lodˇka už bola plechová, ale bez bočných komôr proti potopeniu. Loďka bola zavesená na vodiacom lane cez jednu kladku a poháňala sa jednak nastavením kormidla šikmo na prúd a jednak rúčkovaním prievozníka po lane rukami v rukaviciach.

Novší pontón nákladného prievozu pre vozidlá použí

Novší pontón nákladného prievozu pre vozidlá používaný do roku 1970.

Plechová loďka osobného prievozu s prievozníkom Št

Plechová loďka osobného prievozu s prievozníkom Štefanom Vrlinom. Vystupujúca na Novo Tekovskej strane Hrona z loďky Danka Svoreňová rod. Patakyová s deťmi Zuzkou, Miškom a Jurkom. Sediaci s rukou na bicykli neskorší prievozník František Nespešný a vedľa neho sediaci je tekovský mlynár Pavol Bystrický. Foto asi z roku 1975.


 
 
Loďka osobného prievozu z rokov 1990 s  prievozník

Loďka osobného prievozu z rokov 1990 s prievozníkom Františkom Nespešným. Loďka bola plechová ale už s bočnými komorami proti potopeniu a so zábradlím na strane sedadla pre pasažierov. Bola zavesená cez dve kladky na lane napnutom cez rieku. Pre pohon sa využíval prúd rieky, ktorý pôsobil na šikmo nastavenú bočnú stranu loďky.

Deti hrajúce sa na loďke osobného prievozu pri kúp

Deti hrajúce sa na loďke osobného prievozu pri kúpaní.

Fotografia prievozu z roku 1995. Prievozník Ján Ja

Fotografia prievozu z roku 1995. Prievozník Ján Jančo preváža deti oblečené v kroji: Peter Páleník, Evka Hajková, Marián Kosorín, a Lucia Bátovská. Vzadu v loďke sedí druhá prievozníčka Rozália Nespešná s vnučkou Veronikou Nespešnou.


 

Ďalšie fotogalérie

Fotogalérie 1-24 z 65

Občianske združenie Tekov-Hont

Automatická meteorologická stanica Starý Tekov

MALÁ VODNÁ ELEKTRÁREŇ TEKOV

Interaktívna mapa Starého Tekova

Reklamný partner 28. ročníka folklórnych slávností Tekov tancuje a spieva

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka