Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Starý Tekov - oficiálne stránky obceHľadať
 
 

Články

Pohľad na tekovské mosty z brehu romantických spomienok

V ostatných piatich rokoch najskloňovanejším slovom v obci Starý Tekov bolo nepochybne slovo most. Skloňovaným mostom bol novovybudovaný most ponad Hron. S istou nadsázkou mohli by sme povedať, že obec s počtom mostov na jej území sa vyrovná hlavnému mestu Bratislave. Samozrejme, tak ako všetky mosty aj mosty v obci Starý Tekov majú svoju históriu aj svoje pomenovanie, a z hľadiska evidencie aj svoje evidenčné číslo. Z histórie sa dozvedáme, že starotekovčania s mostmi mali dočinenia odjakživa. Jednak na Hrone, ale i na Pereci, ako i na tzv. Čiernej vode smerom na Hronské Kľačany, kde sa v minulosti spomína viacero mostov a môstikov. Pre samotnú obec sú existenčné mosty cez Perec a to Horný most, Dolný most (v súčasnosti nevkusne pôsobiaci) a most pri mlyne. Už menej je obec závislá na moste pri stredisku RD. V katastrálnom území obce z času na čas prichádzalo k úprave toku Perec (Kompy) čo sa niekedy nevyhnutne dotýkalo aj mostov. V novodobej histórii k výraznejšej zmene toku Pereca došlo naposledy v roku 1954, kedy kľukato tečúci tok popri Hlôškovom, Považanovom a Mičovom dome bol presmerovaný zhruba o 100 m bližšie k vstupu do obce. Z uvedeného dôvodu muselo prísť aj k vybudovaniu nového Horného mosta.

Mosty hlavne v časoch mladosti najstaršej súčasnej generácie občanov obce boli aj miestami romantického stretávania sa mladých ľudí. Tu väčšinou býval štart, alebo cieľ korza zamilovaných párov. Mosty sa tiež dostali i do slovenských ľudových piesní. Mnohé z nich sa i v našej obci v minulosti práve na mostoch často spievavali. Aj hrôzostrašné príbehy viacerých tekovských povestí sa odohrávali na mostoch (pri mostoch, pod mostmi) Hrona a Pereca. Aj po rokoch mi v ušiach znie ozvena konských kopýt po moste prechádzajúcich konských povozov a detského džavotu kúpajúcich sa detí pod mostom. V spomienkach našej generácie zostali i viaceré mosty preklenujúce brehy umelo vykopaných zavlažovacích kanálov v našom chotári.

Výpočet by nebol úplný ak by sme nespomenuli lavičky ponad Perec, alebo len lávky postavené konča záhrad do pol toku Pereca pre možnosť plákania, alebo naberania vody pre polievanie. Do polovice minulého storočia veľmi známou, ba až povestnou bývala mlynská lavička, ako súčasť stavidiel (pustáka) pred mlynicou. Na prekonávanie vodných prekážok sa využívali aj do vody spadnuté, alebo zámerne odpílené stromy. A tak ani nečudo, že v súčasnosti návštevníkmi prírody je najviac obdivovaný môstik cez Hrônček v Hornej vrbine.

Nuž teda mosty nie sú len statickým objektom, ale aj objektom bohatstva námetov, príhod  a spomienok  milencov, básnikov, spisovateľov, milovníkov prírody, fotografov, regionálnych historikov.

 

Ján Páleník

 

mostík1.jpg

Môstík ponad Hrônček v Hornej vrbine

Foto: Vojtech Hučko st.

 

mostík2.jpg

 Môstik ponad Hrônček v Hornej vrbine

 Foto: Vojtech Hučko st.


 

Občianske združenie Tekov-Hont

Automatická meteorologická stanica Starý Tekov

MALÁ VODNÁ ELEKTRÁREŇ TEKOV

Interaktívna mapa Starého Tekova

Reklamný partner 28. ročníka folklórnych slávností Tekov tancuje a spieva

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka