Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Starý Tekov - oficiálne stránky obceHľadať
 
 

Články

Ošarpaná, opustená a zabudnutá

Na tomto mieste ani nie tak dávno bola už uverejnená fotografia Koháryho kaplnky s článočkom o udalostiach pripomínajúce víťazstvo nad mnohoročnou tureckou nadvládou. Najnovšie má zaujal na FB stránke príspevok nášho krajana historika Matúša Martináka v ktorom (síce v inej súvislosti) opisuje, ako odstraňoval hanebný nápis na Koháryho kaplnke v kosickom chotári, ktorý tam ktosi napísal.

Prečo o tom píšem? Nuž preto, že spomínaná Koháryho kaplnka je tak trochu aj „tekovská“. Najmä v minulosti ju mali celé generácie starotekovčanov hlboko  vpečatenú vo svojom vnútri. Práce na tekovských poliach v Berkách, na Kotrmáni, a vo viniciach pri štreke sú ešte aj dnes v spomienkach najstaršej generácie spájané s vysokým topoľom (t.č. už nejestvujúcim), najvyšším v stromoradí popri ceste z Veľkých Kozmáloviec do Levíc a za cestou v kosickom chotári s majerom Kotrmáň a Koháryho kaplnkou. Naši predkovia  mali kaplnku vo veľkej úcte. Po príchode na okolité polia prvé čo pri pohľade na kaplnku bolo, že si muži sňali pokrývku hlavy z úcty k udalostiam, ktoré sa tu pred stáročiami stali a ktoré už viac než tri storočia pripomína spomínaná kaplnka. Neraz v páľave letného slnka počas obedňajšej prestávky našich rodičov pracujúcich na okolitých poliach s otvorenými ústami  sme počúvali ako nám o Štefanovi Koháryho a jeho koňovi Viktorovi rozprávali. Potom ako deti sme sa báli  k nej priblížiť. Bola pre nás tajuplným objektom. Za to kaplnka bývala od skorej jari do neskorej jesene navštevovaná návštevníkmi okolitých obcí, ktorí do jej blízkosti počas roka chodievali obrábať priľahlé polia. Celé toto obdobie nebolo vzácnosťou vidieť pred kaplnkou kytičku z poľných kvetov. Po scelení úzkych švíkov zemí do veľkých celkov sa situácia zmenila. Cesta ku nej nevedie. Okrem obsluhy poľnohospodárskych strojov, možno poľovníkov, z času načas zanieteného nadšenca histórie, v čase nepohody poľnej zveri a (vandalov zámerne vyhľadávajúcich takéto objekty) nikto ďalší sa tu počas celého roka nepristaví.

Spomínaná kaplnka bola postavená v roku 1714 na počesť hrdinskej smrti Štefana I. Koháryho  pri obrane Levíc v boji s tureckým vojskom. Kaplnka má znaky barokového slohu. V západnom štíte fasády je vložená kamenná pamätná tabuľa s latinským textom, opisujúcim hrdinské udalosti Štefana I. Koháryho.          

Pre havarijný stav bola pamiatka v roku 1985 (dosť necitlivo) rekonštruovaná v rozsahu výmeny krovu, krytiny, vonkajších omietok a dlážky. Výška, tvar a sklon strechy zostali zachované, pôvodnú škridlovú krytinu nahradila plechová, exteriér pokryli brizolitovým nástrekom.

Voľný prístup do interiéru bez brány spôsobil, že kaplnka je v súčasnosti v dezolátnom stave. Ani výročie oslobodenia nášho kraja spod tureckej nadvlády v uplynulých rokoch nenakoplo zodpovedných venovať kaplnke trvalú pozornosť.

Možno živší záujem obyvateľov okolitých obcí, ktorých pozemky hraničia s pozemkom, na ktorom kaplnka stojí mohol by byť impulzom pre konanie zodpovedných. Bodaj im k tomu prispel i tento príspevok.

Ján Páleník

 

Opustená a zabudnutá Koháryho kaplnka pri západe slnka.

Opustená a zabudnutá Koháryho kaplnka pri západe slnka.


 

Občianske združenie Tekov-Hont

Automatická meteorologická stanica Starý Tekov

MALÁ VODNÁ ELEKTRÁREŇ TEKOV

Interaktívna mapa Starého Tekova

Reklamný partner 28. ročníka folklórnych slávností Tekov tancuje a spieva

dnes je: 22.8.2019

meniny má: Tichomír

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka