Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Starý Tekov - oficiálne stránky obceHľadať
 
 

Aktivity v šk. r. 2018/2019

Olympiáda

olympiada_08.JPG

Rodičovské združenie  pri Materskej škole, v spolupráci s pánom trénerom športového krúžku Mgr. Imrichom Bérešom a v spolupráci s pedagogickými zamestnancami MŠ, organizovalo  dňa 20. 06. 2019 o 16.00 hod. na štadióne ŠK Sokol Starý Tekov DETSKÚ ŠPORTOVÚ OLYMPIÁDU, ktorá bola zároveň spojená s ukončením školského roka 2018/2019.

V dopoludňajších hodinách bola pre deti pripravená ukážka výcviku služobných psov na štadióne, kde nám ochotní pracovníci Ústavu na výkon trestu odňatia slobody so sídlom v Želiezovciach predviedli so svojimi psami unikátne ukážky rôznych fingovaných situácii v snahe zabrániť možnému útoku odsúdeného, či útoku na samotného psa. Policajný zbor využíva služobné psy pri ochrane zdravia, života a majetku občanov v dvoch základných smeroch:

  •  v klasickej kynológii, ktorá je orientovaná na pôvodnú činnosť služobnej kynológie – na hliadkovú službu, obchôdzkovú službu a udržiavanie verejného poriadku - polícia využíva všestranné služobné psy vycvičené na klasické obranné a pachové práce (obrana psovoda, blokovanie výtržníkov, zadržanie a eskortovanie páchateľov, na vypracovanie pachových stôp páchateľov trestných činov); na vyhľadávanie predmetov a vecí súvisiacich s trestnou činnosťou (špeciálne pachové práce v klasickej kynológii, napr. vyhľadávanie vystrelených nábojníc, predmetov ktoré páchatelia stratili alebo odhodili, na označenie páchateľov z predmetov alebo stôp) a na identifikáciu osôb a vecí metódou pachových konzerv umožňujúcich porovnávať pachové stopy odobraté na mieste činu so vzorkami pachu ktoré boli sňaté z tiel podozrivých osôb;
  • v špecializovanej kynológii, ktorá zastrešuje a koordinuje výcvik služobných psov špeciálne cvičených na vyhľadávanie omamných a psychotropných látok (prírodných a syntetických drog); výbušnín a výbušných systémov, strelných zbraní a streliva; akcelerátorov požiarov (urýchľovačov horenia); tabaku a tabakových výrobkov; eurobankoviek; psov vycvičených na záchranárske práce (vyhľadávanie stratených, nezvestných, zasypaných a zavalených osôb) a psov vycvičených na vyhľadávanie mŕtvol na zemi, pod zemou a pod vodnou hladinou.

Pre nás viacerých divákov to bolo po prvý krát mať možnosť vidieť takéto situácie a sledovať psovodov so svojimi psami. Ocenili sme ich búrlivým potleskom a deti žasli nad tým, ako ich štvornohí ochrancovia poslúchali. Návšteve sme sa veľmi potešili  a ako poďakovanie sme do Želiezoviec zastali výtvarné dojmy z ukážky, ktorých autormi boli deti z predškolskej triedy a ďakovný list.

Popoludňajšia olympiáda sa niesla v duchu „škôlkari v pohybe – športujú pre zdravie“ a táto myšlienka sa zásluhou všetkých zainteresovaných podarila. Súčasťou olympijského dňa bol aj šéfredaktor nášho mediálneho partnera SPORTLANDIA - PhDr. Jozef Mazák, ktorý pozorne sledoval dianie a spropagoval tento deň aj na internetovom portáli.

Olympiáda sa začala príchodom vlajkonosičov, zapálením olympijského ohňa a príhovorom p. starostu Ing. Petra Štefana. Družstvá detí sa dostavili na určené miesto a spolu s pani učiteľkami sa rozcvičili v tempe veselej piesne.

S pomocou mamičiek pán tréner Mgr. Imrich Béreš pripravili deťom 5 zaujímavých stanovíšť, na ktorých si precvičili svoju obratnosť a šikovnosť a spolu s pani učiteľkami, ktoré boli vedúcimi vo svojich farebných družstvách sa presúvali z jedného stanovišťa do druhého. Rodičia a rodinní príslušníci svoje ratolesti povzbudzovali, tlieskali a chválili a deťom sa to nesmierne páčilo, poriadne si zmerali svoje sily a každý s chuťou súťažil. Vďaka perfektne premyslenej organizácii šiel priebeh olympiády  hladko a všetci sa v predpokladanom čase presúvali z miesta na miesto. Poslednou a najvtipnejšou súťažou, na ktorú sa všetci tešili bol preteky s fúrikom – pretekali takmer všetci oteckovia so svojou ratolesťou a dokonca i jedno družstvo mamičiek. O dobrú náladu nebol núdza, myslíme si že takáto aktivita nás všetkých stmelila a prežili sme pekné popoludnie.

Finálne oceňovanie ozajstnými medailami, odovzdávanie darčekov a spievanie slovenskej hymny – tak sa končila naša vydarená olympiáda, pre deti bolo pripravené občerstvenie o ktoré sa postarali naše usilovné mamičky a čo dodať na záver? Šport spája ľudí, pomocou neho umožnilo deťom utvárať schopnosť čestného zápolenia, naučiť sa prijať prehru, utvárať správnu koordináciu, rozvíjať obratnosť, pohotovosť, zdatnosť i ostražitosť.

Naše deti získali nové poznatky a vedomosti z oblasti športu a vedomosti o olympiáde. Veríme že na základe tejto prirodzenej radosti z pohybu sa v nich utvára a naďalej bude tvoriť pozitívny a trvalý vzťah k pohybu.

Tuto cestou ďakujeme za  výborný nápad a prípravu projektu  p. Mgr. Imrichovi Bérešovi, za podporu a spoluprácu zamestnancom OcÚ v Starom Tekove, Slovenskému olympijskému výboru za materiálnu podporu, mediálnemu partnerovi Sportlandia a šéfredaktorovi PhDr. Jozefovi Mazákovi a všetkým rodičom, ktorí akoukoľvek pomocou prispeli k priebehu tohto dňa, ktorý bol akousi bodkou v rámci ukončenia školského roka 2018/2019.

 

Generálny partner:   Obecný úrad Starý Tekov

                                 Slovenský olympijský výbor

Garant podujatia:     Výbor RZ pri MŠ Starý Tekov

                                 Útvar ZVJS SR Želiezovce

                                 Mgr. Imrich Béreš

Mediálny partner:     Sportlandia SK


 

Občianske združenie Tekov-Hont

Automatická meteorologická stanica Starý Tekov

MALÁ VODNÁ ELEKTRÁREŇ TEKOV

Interaktívna mapa Starého Tekova

Reklamný partner 28. ročníka folklórnych slávností Tekov tancuje a spieva

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka