Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Starý Tekov - oficiálne stránky obceHľadať
 
 

Články

Obecná verzus domáca zabíjačka

Nielen kvôli prísloviu, že k zabíjačke patrí zima, ale i z praktických dôvodov chladu pre dlhšie uchovanie mäsa, naši predkovia od dávna volili čas zabíjačiek na zimu. Teda počnúc pred Vianocami a pokračujúc fašiangovým obdobím. A tak k obdobiu fašiangov sa nepripisuje len to, že je obdobím zábav, ale že je i časom zabíjačiek – zakáľačiek, ktoré napokon tiež vrcholili (vrcholia) veselosťou.

V ostatných rokoch v čase fašiangov sa v našej obci tak ako v mnohých ďalších obciach konáva  tzv. obecná zabíjačka spojená s kultúrnym programom a možnosťou ochutnávky mäsových produktov ako výsledku zabíjačky. Súčasné obecné zabíjačky, ale už aj tie dnešné domáce sú neporovnateľne iné ako voľakedajšie. Nové zdroje energií a spracovateľské technológie urobili svoje aj na kedysi prozaicky v takmer v každom dome každoročne sa opakujúcej gazdovskej robote.   

Najväčší rozdiel medzi v názve uvedenými zabíjačkami je ten, že v minulosti domáca zabíjačka bola existenčnou záležitosťou rodiny, dnešná obecná zabíjačka je tak trochu vecou kratochvíle vo víre uponáhľaného života súčasnej spoločnosti a zároveň príležitosťou spomienok na časy nedávno minulé.

Zabíjačky z názvu príspevku však majú i viacero paralel. Konáva(li) jú sa na verejných priestranstvách. Dnes kvôli atrakcii. V minulosti z praktických dôvodov, aby sa  pri  opaľovaní ošípanej zamedzilo možnému vzniku požiaru. Ďalšou z paralel je, že na zabíjačkovú večeru gazda s najúprimnejšou srdečnosťou pozýval celú rodinu i známych a priateľov a výslužku zo zabíjačky posielal susedom aj vzdialeným príbuzným. Rovnako každoročne starosta obce pozýva všetkých občanov obce na ochutnávku produktov z obecnej zabíjačky. Tak ako na voľakedajšej domácej, tak i na dnešnej obecnej zabíjačke záver patrí všeobecnej veselosti a zábave. A ešte čosi majú obidve zabíjačky spoločné a to je ich zaznamenávanie vo fotografickej či v obrazovej  podobe. V ostatných rokoch  obecnú zabíjačku si ako atrakciu fotografujú resp. v digitálnej podobe zobrazujú viacerí obyvatelia obce – obdivovatelia tradícií. Kedysi keď ešte nebolo fotografickej či filmovej techniky, domáca zabíjačka ako motív sa veľmi často objavovala na výkresoch žiakov, insitných maliarov, ale i profesionálnych umelcov. Mne sa dodnes zo všetkých najviac páčia kresby s motívom zabíjačiek od Josefa Ladu. V poslednom období obecné i domáce zabíjačky limitujú viaceré zákony, týkajúce sa veterinárnych opatrení pri chove a zabíjaní ošípaných.

Zvyky spojené  so zabíjačkou zachovávajme za každých okolností naďalej vo všetkých podobách, praktickej, fotografickej, kreslenej či maľovanej, alebo aj čo najvierohodnejšie prerozprávanej svojim deťom a vnukom. Nezabúdajme ani na  miestne nárečové názvoslovie zabíjačkových špecialít: obar, črevko, matej,  kaša, dora, pauštik či podbradok a ďalšie.

Ján  Páleník

 

zabijacka.jpg

Ilustračný obrázok od Josefa Ladu (zdroj: internet)

 


 

Občianske združenie Tekov-Hont

Automatická meteorologická stanica Starý Tekov

MALÁ VODNÁ ELEKTRÁREŇ TEKOV

Interaktívna mapa Starého Tekova

Reklamný partner 28. ročníka folklórnych slávností Tekov tancuje a spieva

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka