Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Starý Tekov - oficiálne stránky obceHľadať
 
 

Články

NKP v obci v Európskom roku kultúrneho dedičstva

Rok 2018 je vyhlásený za Európsky rok kultúrneho dedičstva. Viaceré mestá a obce v tomto roku pripravili pre svojich občanov príležitostné kultúrne akcie tzv. Dni kultúrneho dedičstva  spojené s poukázaním na kultúrne dedičstvo.  V rámci uvedených aktivít pozrime sa na stav starostlivosti o päť národných kultúrnych a jednej technickej pamiatky evidovaných v našej obci.

Treba poďakovať samospráve obce že v ostatnom desaťročí  bolo vykonané  rozsiahle zreštaurovanie súsošia ukrižovania a pomníka padlým. Reštaurovanie  pomníka padlým bolo spolufinancované s výnosom vyhlásenej zbierky od občanov obce.

Farskému úradu patrí vďaka za veľkú stavebnú epopeju farského kostola a priečelia vchodu na kostolné nádvorie vrátane kostolného nádvoria. Otvorenou kapitolou (spoločnou pre farský a obecný úrad) naďalej zostáva revitalizácia oporného múra kostolného nádvoria v projekte ktorého by malo byť zahrnuté i zastabilizovanie pohybu zeminy najmä v kritickom úseku za oltárom kostola.

Už dlhšiu dobu pretrváva problém potreby spresnenia územia NKP – hradisko, ktorého územie nie je doteraz bližšie špecifikované čo spôsobuje pri požiadavkách  začatia investičnej výstavby  a väčších stavebných  prác na území, ktoré môže, (ale  aj nemusí) spadať do chráneného teritória, súkromným osobám i organizáciám administratívnu prípadne i finančnú záťaž.

Pomník J. Palárika je  zatiaľ v spôsobilom  stave, bez potreby momentálneho väčšieho reštaurátorského zásahu.

Zdá sa, že tak ako v rodinách, často krát nevieme ako naložiť s nepotrebným predmetom z dedičstva, aj obec v súčasnosti vo vzťahu k obecnému mlynu stojí pred podobným problémom. Aj napriek tomu, že mlyn sa aktuálne nachádza v zozname technických národných pamiatkach, jeho ďalšie využitie s priľahlým okolím je problematické a jeho osud pesimistický. Nie je jednoduché nájsť jeho zmysluplné využitie. Každopádne by sa však mala aktuálne zrealizovať (aspoň !?) záchranná oprava strechy, aby zatekanie dažďovej vody neznehodnocovalo vnútorné technologické zariadenie mlyna a aby sa eliminovala možnosť úrazu ľudí pohybujúcich sa v jeho okolí.

Za ostatné štvrťstoročie záchranu mlyna ako „dedičstvo otcov“  prezentovali vo volebných programoch všetci kandidáti na post  starostu obce.  Predvolebné sľuby a volebné programy vyšumeli ako lanský sneh.

Opäť sa zvolebnieva. Chcem vyjadriť nádej, že kandidáti na starostu a poslancov kandidujúci v najbližších voľbách do samosprávy obce, ktoré sa budú konať práve v roku vyhlásenom za rok Európskeho kultúrneho dedičstva a v našej obci i stodvadsiateho výročia od uvedenia mlyna do prevádzky, „záchranu mlyna“ nezahrnú len do svojich volebných sľubov, ale v prípade zvolenia za starostu resp. poslanca obecného zastupiteľstva aj do svojich osobných priorít.

Ján Páleník

 

Súčasný stav mlyna (foto: archív autora)

Súčasný stav mlyna (foto: archív autora)

 

Reštaurovanie súsošia ukrižovania (foto: archív autora)

Reštaurovanie súsošia ukrižovania (foto: archív autora)

 

Oprava vnútra kostola (foto: archív autora)

Oprava vnútra kostola (foto: archív autora)

 

Reštaurovanie vstupného portálu (foto: archív autora)

Reštaurovanie vstupného portálu (foto: archív autora)

 

Pomník padlým po zreštaurovaní (foto: archív autora)

Pomník padlým po zreštaurovaní (foto: archív autora)


 

Občianske združenie Tekov-Hont

Automatická meteorologická stanica Starý Tekov

MALÁ VODNÁ ELEKTRÁREŇ TEKOV

Interaktívna mapa Starého Tekova

Reklamný partner 28. ročníka folklórnych slávností Tekov tancuje a spieva

dnes je: 22.8.2019

meniny má: Tichomír

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka