Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Starý Tekov - oficiálne stránky obceHľadať
 
 

Články

Neznámi ľudia sa v komentároch nemýlili

S údivom a obdivom neveriac vlastným očiam som sa zapozeral do obsahu facebookovej stránky vo svete známeho propagátora Ájurvédy, nášho rodáka Pavla Hlôšku, žijúceho dlhé roky v Novom Měste na Metují. Jeho najbližšie okolie ho však už dlhšie pozná aj ako vynikajúceho portretistu. A tu by som sa chcel pristaviť. Spojiť duchovno s talentom a využiť ako médium vzácneho človeka z rodnej obce, ktorého si pamätá z detstva je niečo fantastické, čo by mňa osobne nikdy nenapadlo. Skláňam sa pred nápadom autora myšlienky nášho rodáka Pavla Hlôšku a kladiem si otázku čím to je, že v rodine spomedzi viacerých detí vyrástli dvaja súrodenci, ktorým do vienka boli dané veľmi príbuzné, skoro  tie isté  talenty, ktoré  plne zúročujú a mnohé z toho nezištne darujú rodnej obci, trebárs aj v podobe v tomto príspevku opísaného. (Nedávno podobný úspech /podobajúci sa tomuto/ dosiahol jeho brat Milan vo fotografickej súťaži Česko a Slovensko spolu i samostatne). Koniec koncov i tento portrét je nakreslený podľa predlohy fotografie Milana Hlôšku.

Autor obrazu Pavol Hlôška uverejnil na svoje facebookovej stránke vedľa seba dva obrazy. Portrét muža niekdajšieho nášho občana Karola Trpíšku a portrét neznámej mladej ženy. Vytvoril facebookovú anketu s otázkou: „Priatelia, mám pre Vás ťažkú úlohu, ktorý obraz sa vám páči viac?“ Odpovede nenechali dlho na seba čakať. Úplne jednoznačne (75:25) zvíťazil portrét muža. Z mnohých komentárov sa najčastejšie opakovali takéto a podobné. Ten starší pán, pretože mu vidieť oči a oči sú okno do duše. A jeho oči sú teplé a múdre. Starý muž v jeho obličaji je skúsenosť a múdrosť. Na prvý pohľad ma zaujal starý muž. Starý muž má charizmu a každá jeho vráska svoj príbeh. Úžasný obraz muža. Toľko nehy a pokory v jeho očiach.

Tí, ktorí sme Karola Trpíšku poznali sa s komentármi stotožňujeme. Žil medzi nami s veľkým hendikepom skromne, pokorne, vytrvalo. V mnohých pozemských  životných peripetiách, nie raz zvíťazil nad svojim osudom. Zvíťazil aj v opísanej ankete. Neznámi ľudia sa v komentároch nemýlili. Víťazstvo mu právom patrí.

                                                                                                        

Ján Páleník

 

starý muž.jpg

„Starý muž“ -  víťazná fotografia facebookovej ankety

autor fotografickej predlohy: Milan Hlôška

autor kresby: Pavol Hlôška

 


 

Občianske združenie Tekov-Hont

Automatická meteorologická stanica Starý Tekov

MALÁ VODNÁ ELEKTRÁREŇ TEKOV

Interaktívna mapa Starého Tekova

Reklamný partner 28. ročníka folklórnych slávností Tekov tancuje a spieva

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka