Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Starý Tekov - oficiálne stránky obceHľadať
 
 

Články

Návraty k svedectvám a spomienkam...

Mesiac marec je známy prívlastkom mesiac knihy. Menej známy je fakt, že už viac ako desaťročie sa vo viac ako 60 krajinách sveta organizujú v tomto mesiaci akcie „Týždeň mozgu“. Na Slovensku hlavným partnerom Týždňa mozgu sú Slovenská Alzheimerova spoločnosť, Centrum MEMORY n.o. a Neuroimunologický ústav SAV. Viaceré knižnice počas tohto týždňa organizujú mnohé zaujímavé aktivity diskusie a workshopy ako potrápiť svoje mozgové závity. Tohto roku pri tejto príležitosti Tekovská knižnica v Leviciach usporiadala akciu pod  názvom Krajina v srdci, ako spomienku na piate výročie smrti Andreja Chudobu. Zalovil som i ja v pamäti i v publikácii Andreja Chudobu, aby som sa s vami mohol podeliť o ďalšie spojivko Andreja Chudobu so Starým Tekovom.

V týchto dňoch uplynulo päť rokov ako tlačiarenské rotačky opustila publikácia Svedectvá a spomienky autora Andreja Chudobu. Zvláštnosťou je, že Andrej Chudoba sa žiaľ konečnej podoby svojich memoárov nedožil. Niekoľko týždňov pred tým ako kniha uzrela svetlo sveta opustil túto zem, keď v januári toho istého roka odišiel na večnosť. Čo ma v tejto ani nie dvesto stranovej publikácii memoárov zaujalo je jeho spomienka na dvoch kňazov farnosti Vysoká pri Ban. Štiavnici, ktorej kostol z bydliska autora bolo vidieť voľným okom. Vo svojich memoároch spomína na jedného rýdzeho Tekovčana, a na druhého pri každej náležitej príležitosti hlásiaceho sa k Starému Tekovu. Zhruba v polovici publikácie na strane 100 - 102  autor píše. Pri pohľade na vysocký kostolík si spomeniem na dvoch tu pôsobiacich kňazov. Na môjho levického gymnaziálneho spolužiaka, kňaza, nebohého Jozefa Páleníka, ktorému sa do správcovstva v rokoch 1956  - 1960 dostala táto odľahlá farnosť na Vysokej. Druhým kňazom, ktorý tu pôsobil ešte pred ním  v roku 1949  bol Vojtech Noll, tolerantný katolícky intelektuál, profesor teológie, ktorého cirkevná vrchnosť z disciplinárnych príčin preložila na odľahlú vysockú faru. Vojtech Noll krátko pred tým, na udalosti v dramatickom  roku 1943 bol kaplánom v Starom Tekove. Autor ďalej píše, ako na vysockej fare, (za účasti troch Jozefov. Páleníka, Gállusa, Melichera) vznikla myšlienka pochodu ochrancov rodného kraja čilejkársko - hontianskych patriotov, ktorý v rôznych zostavách účastníkov mal trvácnosť dobrých štyridsať rokov. Nejednu reportáž z týchto pochodov z pera Andreja Chudobu sme mohli čítať v Literárnom týždenníku resp. v Novom slove.

Druhý z kňazov Vojtech Noll sa stal výnimočným tým, že začiatkom II. svetovej vojny zariadil v Pukanci a Bátovciach ukrytie martinského odbojára Dr. Andreja Polonca neskoršieho riaditeľa  učiteľskej  akadémie v Leviciach. Dr. Polonec po vojne nezabudol na zásluhy Vojtecha Nolla pri záchrane jeho života a pozval ho ako čestného hosťa na prvé celoslovenské matičné zhromaždenie v Leviciach.

Je zaujímavé, ako osudy viacerých významných osobností (viď prof. Vojtech Noll) sú prostredníctvom Andreja Chudobu priamo či nepriamo v rôznych spletitých súvislostiach pospájané s obcou Starý Tekov.

Záverom tejto kapitoly z publikácie ma zaujala ešte jedna veta s ktorou sa s autorom na sto percent stotožňujem. Veta znie: „Veru, zvláštne sú nielen cesty Božie, ale aj cesty ľudskej pamäti, ktoré sú v mojom veku (a to nielen v tom čase Chudobovom, ale i autora tohto príspevku) tiež  Božím darom“.  Veta, hodná motta Týždňa mozgu 2019.                  

                                                                                                   

Ján Páleník

 

svedectvá a spomienky.jpg

Titulná strana publikácie


 

Občianske združenie Tekov-Hont

Automatická meteorologická stanica Starý Tekov

MALÁ VODNÁ ELEKTRÁREŇ TEKOV

Interaktívna mapa Starého Tekova

Reklamný partner 28. ročníka folklórnych slávností Tekov tancuje a spieva

dnes je: 16.10.2019

meniny má: Vladimíra

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka