Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Starý Tekov - oficiálne stránky obceHľadať
 
 

TFS 2012


 

Tekov tancoval a spieval už po 21.krát

V Starom Tekove býva hostina v polovici augusta, na sviatok Nanebovzatia Panny Márie a na tento sviatok tu pripravujú folklórne slávnosti pod názvom „Tekov tancuje a spieva“.

Od roku 1966, kedy sa konal prvý ročník, sa slávnosti v tomto období obnovujú a pripravujú každoročne. Pre návštevníkov je to zážitok nevšedný a nebývalý. Tento ročník bol tematicky zameraný práve na tekovskú hostinu, ktorá bola kedysi lákadlom a žriedlom hojnosti a štedrosti. Kŕdle husí, ktoré sa kedysi chovali v každom dvore, počas žatvy spásavali strniská, vyzbierali zabudnuté klásky a vypadnuté zrná z klasov, do hostiny sa vykrmovali, aby sa do pekáča dala piecť dobre vykŕmená hus. Chodili sme ako deti cez prázdniny včas ráno deň čo deň s húskami na strniská, ten husí gagot v skoré rána mi dodnes hučí v ušiach, ale museli sme. A tešili sme sa odmene 5 korún na hostinu, aby sme mohli ísť na kolotoče. Bývala to veľká sláva. Kolotoče sa krútili, muzika revala na celú dedinu a hostia prichádzali. Ľudia sa o seba potkýnali, stretali sa pri poháriku dobrého vínka či ešte lepšej slivovice. Spev hostinujúcich z dvorov nedokázal prehlušiť kolotočiarske amplióny, ale aj tak sa spievalo a večer tancovalo a hodovalo.

V takomto duchu sa niesla réžia tekovských folklórnych slávností v nedeľu 19. augusta 2012 pod názvom „HOSTINA V TEKOVE PESNIČKY MEDOVÉ“. Starosta Ing. Peter Štefan otvoril slávnosti veľkolepou informáciou o Starom Tekove a jeho kultúrnych pamiatkach, zaspomínal na roky plienenia obce Turkami, ale aj Tatármi a o hrdinskom odolávaní Tureckým nájazdom. Spomenul hrdinské činy národovcov  v Starom Tekove pôsobiacich v devätnástom storočí: Jána Palárika a Richarda Osvalda. Potom sa spievalo a tancovalo a veselilo, konferenciéri Mária Jenesová a Tomáš Báťa  pozývali hostí do hostiny:  „prícťe do hosťiny keď buďeťe môcť, aj brána bude zamknutá, aj pes pusťený...“ A hostia prichádzali z Veľkých Kozmáloviec, z Hronských Kľačian, z Kozároviec, ale aj z Brezna. Prišli, poklonili sa patrónke tekovského kostola, aj dary zeme ponúkli – chlieb a víno, klásky obilia a ovocie a spev krásnych nábožných piesní v podaní miestneho cirkevného zboru. Stretali sa známi i neznámi, ponúkali po poháriku a po kalíšku, zaspomínali.

„Jedzte a pite, nak vás nemosíme dva razy núkať“. A veru na hostinu nemusia dva razy núkať, plné misy husaciny na stole sa samé ponúkajú a nedá sa im odolať. Aj cigánka Erža z Marušovej prišla, veď by to bez nej  ani hostina nebola a z misky si uchmatla mäso s rúčkou (husacie stehno). Aj tých svojich zavolala zatancovať.   Potom sa veselilo a spievalo. Veselí chlapi z Veľkých Kozmáloviec zaspievali, akoby na Kráľovej holi stál strom zelený, čilejkárske pesničky našich starých rodičov a bol to zážitok. Folklórny súbor Tekovanček, Tekovčan a aj Tekovan zatancovali v krásnych tekovských krojoch a speváčky Základnej školy v Starom Tekove s harmonikárom Paľkom Bérešom zaspievali tekovské pesničky. Ani hostia z Hronských Kľačian  a z Kozároviec sa nedali zahanbiť. No a potom to roztočili Mostári z Brezna tancami z Horehronia a Detvy. Prekrásne tance v dynamickej choreografii a v krásnych krojoch zavŕšili galaprogram tekovských folklórnych slávností a veru museli pridať, aj keď času nebolo. Odmenou bol neutíchajúci potlesk návštevníkov. 

Organizátori pripravili návštevníkom sprievodné akcie:  výstavu kresieb detí „Tekovský kraj maľovaný“, výstavu ručných prác aj krojovaných bábik a výstavu starých fotografií „Ako plynie čas“ zo života a diania v Starom Tekove.  Bolo to podujatie vydarené. Po minulých rokoch útlmu vo folklórnom dianí sa v Starom Tekove dali na novú cestu. Na cestu znovuobjavovania krásy kroja a ľudovej kultúry čilejkárskej oblasti.                                      

Milan Hlôška

 

foto od pána Hlôšku:

http://www.jankohrasko.sk/clanok/16752/tekov-tancoval-a-spieval-uz-po-21krat/#!prettyPhoto (odkaz sa otvorí v novom okne)

 


 

21. FOLKLÓRNE SLÁVNOSTI TEKOV TANCUJE A SPIEVA

bez názvu


Autor: Igor Janoško

bez názvu


Autor: Igor Janoško

bez názvu


Autor: Igor Janoško

bez názvu


Autor: Igor Janoško


 
 
bez názvu


Autor: Igor Janoško

bez názvu


Autor: Igor Janoško

bez názvu


Autor: Igor Janoško


 
Položky 41-47 z 47

Občianske združenie Tekov-Hont

Automatická meteorologická stanica Starý Tekov

MALÁ VODNÁ ELEKTRÁREŇ TEKOV

Interaktívna mapa Starého Tekova

Reklamný partner 28. ročníka folklórnych slávností Tekov tancuje a spieva

dnes je: 20.10.2019

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka