Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Starý Tekov - oficiálne stránky obceHľadať
 
 

Články

Kamenná brána stále fascinuje

Rozsiahla výstavba rodinných domov v katastrálnom území Vranie diely prekresľuje intravilán obce Starý Tekov. V histórii obce rozširovanie intravilánu sa konalo postupne po viacerých etapách už veľakrát. Tak napr. v rokoch 1950 – 1964 bolo v obci postavených 152 nových rodinných domov. V rokoch 1964 – 1970 pribudlo 63 nových rodinných domov. V rokoch 1970 - 1989 na uliciach Poľná, Mládežnícka a Družby pribudli ďalšie desiatky rodinných domov. Z topografie obce z roku 1869 sa dá veľmi dobre vidieť rozdiel medzi súčasným intravilánom obce a intravilánom obce spred poldruha storočia. Z jestvujúcich uvedených materiálov dá sa dozvedieť, že osídlenie pred 150 rokmi bolo lokalizované iba na bochníku známej starotekovskej elipsovitej trachytovej vyvýšenine a na jej bezprostredných svahoch. Z historických materiálov z tohto obdobia poznáme i názvy vtedajších ulíc:

Ulica Na vrchu – dnes Tekovská ulica, Farská ulička – terajší priestor školského areálu, Fabianov vŕšok – rad domov na dnešnom námestí SNP, Ulička – oblúkový rad domov na dnešnej Hradnej ulici, Pod Várheďou – 3 - 4 domy na úpätí dnešného vchodu na cintorín, Kňazova dolina - dnešný rad domov na Krížnej ulici, Kamenná brána – zhluk domov, zhruba na dnešnej úrovni. Z názvu ulíc sa (aj úradne) do dnešných dní zachoval iba historicko – poetický názov Kamenná brána. Názov Kamenná brána patrí však dvom útvarom, samotnému prierezu (ceste) kamenným masívom, dnes už zmeneným na nepoznanie s priemyselným betónovým obložením, a zastavanej a obývanej časti intravilánu v bezprostrednej blízkosti tohto útvaru.

Zastavané územie s názvom Kamenná brána bolo (je) pozoruhodné z viacerých hľadísk. Zdalo by sa, že domy v minulosti postavené na zaujímavom konfiguračne členitom teréne, akoby boli postavené bez ladu a skladu. Jednotlivé domy na území bezprostredného podhradia boli však v minulosti s hradným kopcom, a spolu navzájom, pospájané spleťou dômyselných uličiek, cestičiek, chodníkov, chodníčkov a plotov. Kedysi dávno mohli byť i súčasťou palisádou ohradeného územia centrálnej časti komitátneho hradu. Kto ho vie? Niekdajšia umnosť našich predkov pri vytváraní priedomí a priateľských spojníc medzi susedmi, poplietli aj sem zablúdivšieho drotára, ktorý sa tetke Margite Pálkovej sťažoval, že v Kamennej bráne zablúdil, čo sa mu vraj ani v Pešti nestalo. Útvar Kamennej brány sa dostal do Izákových povestí, Bátovského veršov, Hlôškovho hľadáčika fotoaparátu. Ba čo viac traja jej rodáci – rybári i do ľudovej riekanky: „Kereš – Vaľo – Chamudi to sa chlapi na ryby.“ Čaro a romantiku tomuto klenotu územia už stáročia dodáva vodný tok Perec. Genius loci je tu prítomný aj v 3. tisícročí.                                                               

Ján Páleník

 

kamenná brána kedysi.jpg

Kamenná brána kedysi

Foto: Milan Hlôška

 

kamenná brána teraz.jpg

Kamenná brána dnes

Zdroj: internet

Foto: Ján Jarník


 

Občianske združenie Tekov-Hont

Automatická meteorologická stanica Starý Tekov

MALÁ VODNÁ ELEKTRÁREŇ TEKOV

Interaktívna mapa Starého Tekova

Reklamný partner 28. ročníka folklórnych slávností Tekov tancuje a spieva

dnes je: 15.9.2019

meniny má: Jolana

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka