Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Články

Jemnocitné slová v rovnomennom obale

kniha.jpg

Nie som povolaný, oprávnený, ani schopný hodnotiť rýmy, rytmy a všetky tie ďalšie literárne nuansy, ktoré musia spĺňať verše poetického diela. Avšak vyjadriť sa k obsahu i počinu autora i vydavateľa v jednej osobe je právom každého čitateľa.

Prevracajúc stránky literárneho dielka Otvor srdce pre lásku, čerstvo voňajúceho tlačiarenskou čerňou, akoby som listoval v kalendári a mysľou prechádzal ročnými obdobiami. Vo veršoch sú poeticky zobrazené jednotlivé  ročné obdobia. Virtuálne sa v nich môžeme v dobrom stretnúť s celou rozvetvenou rodinou  so súrodencami, tetami, ujami, strýkami, ale i susedmi či náhodnými neznámymi, ktorí nám v živote  skrížili cestu. Nachádzame tu miesto i pre verejné poďakovanie otcom, mamám, za to, že sme tu, že sme tu boli. Básňou o Hrone autorka nám pripomenula, nezabúdať na miesta z kadiaľ sme vyšli a kam patríme.

Pred rokom ´89 vydať niečo podobné pre vlastnú potrebu, hoc i na vlastné náklady bolo takmer nemožné. No i po zmene spoločensko – politickej situácie pustiť sa touto cestou je ak nepoužijem slovo riskantné, ale určite odvážne. Súčasná spoločnosť nie že nepotrebuje poéziu, ale ako keby sa za jej prítomnosť v živote hanbila. Aj preto počin našej spoluobčianky Mgr. Boženy Hanckovej je obdivuhodný. S pribúdajúcimi vydanými dielami okrem krásy slova vo verši skrášľuje sa i vonkajší obal napísaného. Je potešujúce, že o grafické spracovanie požiadala autorka našú tak trochu vzdialenú krajanku z Požitavia - Širočiny Zuzku Mihálkovú, ktorá podľa grafickej úpravy a obalu tejto knižočky hodne profesionálne podrástla. Pochváliť treba i remeselný fortieľ pri väzbe knihy.

Som presvedčený, že  Mgr. Božena Hancková len z prílišnej skromnosti vo Venovaní okrem svojich vymenovaných najbližších neuviedla, že veršíky venuje i všetkým Tekovčanom – milovníkom poézie. Ďakujeme za perlu do mozaiky diel píšucich Tekovčanov.

 

kytica.jpg

Symbolická kytica k blahoželaniu vydania zbierky básní

 

Ján Páleník


 

Občianske združenie Tekov-Hont

Automatická meteorologická stanica Starý Tekov

MALÁ VODNÁ ELEKTRÁREŇ TEKOV

Interaktívna mapa Starého Tekova


dnes je: 26.6.2019

meniny má: Adriána

webygroup

Úvodná stránka