Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Články

Industriálne zmeny na 70. riečnom km Hrona

Stačilo poldruha desaťročia z tretieho tisícročia a rieka Hron s priľahlým okolím medzi dvomi Tekovmi zmenila svoju tvár na nepoznanie. Kdeže sú tie hlbočiny a plytčiny Hrona z čias nášho detstva? Vyrovnali mu brehy, upravili koryto. Zasypali tzv. mŕtve ramená. Lúky na brehoch skultivovali. Po dobre známej kamennej kozmálovskej hati, a po „tekovských vodopádoch“ ani chýru, ani slychu. Aj ústie Hrônčeka do Hrona (ako súčasť novodobého rybovodu) je nápaditejšie. Mnohé odišlo do spomienok, do histórie, do nenávratna. V živote to už tak chodí, niečo odchádza a niečo nové sa rodí. Tekovský tok Hrona na prahu nového tisícročia ohraničili v rozmedzí 7 km dve malé vodné elektrárne Tekov a Kalnička, ktoré sputnali vodu Hrona. Parafrázujúc slová nášho rodáka, básnika a spisovateľa  Ľubora Bátovského, „Vody Hrona tu vzdúvajú bruchá vodných priehrad“. Čo to dotknutým obciam na tomto úseku Hrona do budúcna prinesie je ťažké predpovedať. Vodné plochy nad priehradnými múrmi elektrární veľmi nelákajú rybárov ani vodákov. Za to však zmenu na tomto úseku Hrona zaregistrovali niektoré druhy vodného vtáctva a vodných živočíchov. V početných kŕdľoch tu žijú divé kačice, čiastočne i divé husi. Prilietajú sem kormorány a labute. V ostatných rokov bola tu zaregistrovaná i prítomnosť bobra, ktorý sa na tomto území veľa rokov nevyskytoval. Iba vrany a havrany ako by obchádzali urbárske topole. Presťahovali sa bližšie k Tescu. Rybári sú zatiaľ vo vyjadrovaní o zmenách a o budúcnosti zdržanliví. Ochranári, sú do jedného pesimistickí z diktátu človeka nad prírodou. Po viac ako dvoch storočiach dva Tekovy opäť spojil most. Dedinské striebro koloritu obce „prievoz“ v roku 2015 odišiel do spomienok a do historických zápisov regionálnych historikov a zaiste aj do zápisu kronikára obce. Doličné artefakty po ňom, prievozníkova búdka, posledná loďka a panel o histórii prievozu na starotekovskom brehu Hrona pomaly zarastajú mladou vrbinou. Celé generácie Tekovčanov boli  na starotekovský prievoz v akejkoľvek jeho podobe hrdé, o tobôž, keď v 21.stor. bol posledným funkčným prievozom na Hrone. Dostal sa do rýmov básní, scénok folklórnych pásiem, do dejov esejí o živote Tekovčanov bývajúcich na brehu Hrona. Scenáristi a dokumentaristi dali mu miesto v hraných i dokumentárnych filmoch. Našli by sme ho i na plátnach obrazov a mnohí ho majú z rôznych svetových strán a fotografických pohľadov zvečnených na stovkách fotografií. Pamätníci ešte aj dnes pri návšteve tohto miesta majú prievoz spolu s príhodami s ním spájaných v živej pamäti a ani malá vodná elektráreň či novovybudovaný most nevytesnia ich nostalgické spomienky. Čo je pre biblické dejiny rieka Jordán to je pre Tekovčanov rieka Hron. Preto je Hron tekovský a Tekov hronský.

Rodáci pravidelne, alebo už len sporadicky prichádzajúci k svojim príbuzným na tekovskú hostinu ako i mnohí návštevníci tohtoročných tekovských slávností isto si nenechajú ujsť príležitosť, navštíviť túto časť Hrona s možnosťou, posedieť si v peknom prírodnom prostredí pod majestátnymi topoľmi - stromami ich detstva pri moste na novotekovskej strane.

 

Ján  Páleník

 

hron.jpg

Letecký pohľad na Hron, MVE Tekov  a most medzi Starým a Novým Tekovom

Foto: CBS

Zdroj: www.starytekov.sk


 

Občianske združenie Tekov-Hont

Automatická meteorologická stanica Starý Tekov

MALÁ VODNÁ ELEKTRÁREŇ TEKOV

Interaktívna mapa Starého Tekova


webygroup

Úvodná stránka