Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Starý Tekov - oficiálne stránky obceHľadať
 
 

História športu

Športové začiatky

Začiatky starotekovského futbalu

 

Predvojnové obdobie

Počiatky futbalu v Starom Tekove siahajú až do roku 1934. Dovtedy bol u nás futbal neznámym športom. Nebolo lopty, futbalovej bránky ani ihriska.
Na jar v roku 1934 kúpil prvú koženú futbalovú loptu Jozef Lecký a priniesol ju na lúku pod bujačňu, pod javšičky. Začala sa prvá futbalová škola. O žiakov nebola núdza. Učili sa s loptou narábať, učili sa najprv do nej kopať. Jozef Lecký mal knižku s pravidlami, z ktorej získaval vedomosti a učil tekovských mládencov novému športu. Na záujem o hru nebolo treba dlho čakať. No neboli bránky. Zhotovil ich prvý učiteľ a tréner Jozef Lecký. Podľa návodu spolu vymerali ihrisko a naň ako prví tekovskí futbalisti nastúpili: Domin Kúdeľa, Ďulka Hajko, Štefan Solmoši, Július Dóci, Ján Gažo, Ján Grman, Ján Horniak, Michal Horniak, Ján Hríbik, Ján Jenes, Štefan Jenes, Jozef Kúdeľa, Alexander Lelovský, Július Púček...

Štyri roky sa na ihrisku pod javšičkami hral futbal. Zápasy boli pravda najskôr len domáce. Zjednocovali sa ulice, vytvárali sa mužstvá a merali si medzi sebou sily. V tomto období bola o súperov núdza, keďže futbal sa v mnohých susedných dedinách ešte nehral a na bicykloch sa do vzdialenejších obcí nedalo chodiť. Preto dosť častým súperom bola obec Marušová, kde v tom čase pulzoval čulý športový život.

Vhodné je spomenúť, ako v rokoch 1934-38 podporoval rozvoj futbalu v Starom Tekove tunajší kaplán Busch. V tej dobe nebolo zvykom, aby duchovný vyzlečený do trenírok holdoval športovým radovánkam na verejnosti. Kaplán Busch bol spoľahlivý, veľmi dobrý obranca. Bol prvým futbalistom v Starom Tekove, ktorý hrával v ozajstných kopačkách.

Na futbalovom ihrisku sa začali objavovať nové mladé tváre: Karol Horniak, Karol Štipka, Mišo Kosorín, Karol Rybár, Ladislav Forgáč, Marko Németh, Jožo Trenčiansky, Ján Jamrich, Jozef Jamrich. Táto generácia športovcov a najmä študentov, priniesla do starotekovského futbalu veľa nového. A tak sa i v starotekovskom mužstve začali objavovať pravda nie jednotné, ale pestrofarebné tričká, ojedinele i štucne, pod ktorými boli napchaté „tvrdé koperdule z písaniek, aby takto boli chránené mazňavé kosti hráčov“.
Z tohto obdobia zostal v neslávnej pamäti zápas Starý Tekov – Sandrik Dolné Hámre, ktorý skončil pre domácich debaklom 1:21. Prízrak blížiaceho sa frontu 2. svetovej vojny na naše územie urobil koniec i športovým zápoleniam.

Povojnové obdobie

Hneď v prvých mesiacoch sa organizujú futbalové stretnutia i keď súperov bolo ešte stále treba hľadať. Najčastejšími súpermi boli mužstvá z Kozároviec, Kalnej, Kalnice, Bátoviec, Rybníka, Hronských Kľačian, Podlužian, Kalinčiakova či Santovky.

Roky 1949 – 1953

V tomto období hrá Starý Tekov vo futbale medziokresnú súťaž. Súpermi bývali mužstvá zvučných mien ako napr. Vráble, Veľká Maňa, Želiezovce či Levice. Utvorilo sa nové mužstvo z väčšinou mladých hráčov. Boli to: Domin Bátovský, Jozef Trenčiansky, Ladislav Trenčiansky, Marko Hostinský, Domin Izák, Serafín Grman, Anton Kosorín, Ján Štipka, Vendelín Hajko, Viliam Bátovský, Pavol Fabian, Viliam Kúdeľa.


Roky 1953 – 1955
Starý Tekov účinkoval v okresnej súťaži. V tomto období boli už do súťaže zapojené všetky väčšie obce v Levickom okrese.

Rok 1956
Po príchode viacerých hráčov z vojenskej základnej služby a získaní posily učiteľa ZDŠ Vlada Števku a Michala Pevalu sa opäť utvorilo dobré futbalové mužstvo, ktoré si vybojovalo postup do krajskej súťaže. Napriek veľkému obdivu a podpore domácich fanúšikov, bolo predsa len účinkovanie Starého Tekova v tejto súťaži príliš veľkým sústom. Po jednom roku sa Starý Tekov opäť ocitol v okresnej súťaži.

Futbalový ročník 1960/61
Mužstvo opäť postúpilo do krajskej súťaže a bolo zaradené v novozriadenej súťaži v skupine I. B triedy. Mužstvo vtedy viedol bývalý hráč Štefan Šumeraj za asistencie Venda Hajka a Laca Trenčianskeho. Trojica začala uplatňovať prvky moderného poňatia hry. Postup vybojovali títo futbalisti: Vlado Števko, Mišo Pevala, Karol Kosorín, Vendo Hajko, Jožo Žiak, Števo Bátovský, Števo Senci, Miro Rajecký, Štefan Grman, Fero Bátovský, Jozef Senci.

Futbalový ročník 1964/65
Po zostúpení do okresnej súťaže „stará garda“ hráčov zanechala aktívnu činnosť a mužstvo začínalo hrať značne omladené: Stano Kúdeľa, Miro Rajecký, Janko Hajko, Domin Lecký, Ján Lecký, Vlado Senci, Štefan Senci, Jozef – Oto Bátovský, Laco Kúdeľa, Domin Bátovský, Albín Hajko, Jozef Kovačik.

V šesťdesiatych rokoch slovenský futbal prešiel viacerými organizačnými zmenami. Opäť bola vytvorená medziokresná súťaž s oficiálnym označením ako I. B trieda – východná skupina. Účasť v nej si v ročníku 1968/69 zabezpečil i Starý Tekov. Mužstvá v tejto skupine boli z okresov Levice, Nové Zámky, Komárno, v istom čase aj z okresu Nitra. V tejto súťaži hral Starý Tekov nepretržite 8 rokov. Za túto dobu sa vystriedali i mnohí futbalisti. Základné jadro tvorili títo hráči: Domin Bátovský, Michal Kosorín, Miroslav Fabian, Ivan Zemko, Mikuláš Kupča, Miro Rajecký, Domin Kúdeľa, Zdeno Kúdeľa, Marek Németh, Jozef Senci, Vlado Hajko, František Hajko, Jaro Hajko, Vlado Cigáň, Stano Kosorín, Jozef Kováčik, Vlado Bombík, Jaroslav Kováč, Laco Šabík, Karol Senci, Jozef Prška, Jozef Jenes, Marko Hajko, František Solmoši, Ján Halás, Ján Bátovský, Marián Kúdeľa, Stano Jenes...

Po tomto dlhom futbalovom maratóne v krajskej I. B triede Starý Tekov ďalšie dva roky hral opäť okresnú ligu. Až v ročníku 1978/79 ide Tekov opäť hore. Avšak sily uhrať túto súťaž Starému Tekovu stačili len na dva ročníky a tak v ročníku 1980/81 opäť zanechal krajskú súťaž a hral v okresnej lige.

 

Fubalová jedenástka z roku 1950

Fubalová jedenástka z roku 1950 - zľava stoja: Marek Senci, Ján Štipka, Jozef Trenčiansky, Viliam Kúdeľa, Ladislav Trenčiansky, Domin Izák, Anton Kosorín. V podrepe: Domin Šumeraj, Štefan Šumeraj, Michal Herc, Pavel Fabián.

 

Futbalisti z roku 1956

Futbalisti z roku 1956 - zľava stoja: Vendo Hajko, Karol Kosorín, Michal Bátovský, Michal Pevala, Viliam Senci, Vladimír Števko, Viliam Kúdeľa. V podrepe: Ján Štipka, Serafín Grman, František Bátovský, Ladislav Trenčiansky.

 

Futbalové mužstvo z polovice 60-tych rokov

Futbalové mužstvo z polovice 60-tych rokov. Zľava stoja: Jozef - Oto Bátovský, Miro Rajecký, Alexander Horniak, Gusto Hajko, Jozef Solmoši, Stano Kúdeľa, Štefan Senci. V podrepe: Vlado Števko, Karol Kosorín, František Bátovský, Jozef Senci.

 

Hokejisti zo šesťdesiatych rokov

Hokejisti zo šesťdesiatych rokov. Zľava stoja: Ladislav Záhorský, Štefan Kúdeľa, Ján Lecký, Alexander Horniak, Marek Mičo, Stanislav Kúdeľa. V podrepe: Štefan Senci, Vladimír Cigáň, Vladimír Senci, Ján Bátovský, Jozef Solmoši, Štefan Hajko.


 

Občianske združenie Tekov-Hont

Automatická meteorologická stanica Starý Tekov

MALÁ VODNÁ ELEKTRÁREŇ TEKOV

Interaktívna mapa Starého Tekova

Reklamný partner 28. ročníka folklórnych slávností Tekov tancuje a spieva

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka