Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Starý Tekov - oficiálne stránky obceHľadať
 
 

Články

Dedina na hraniciach

Mikroregión Čilejkársky Tekov má viacero poetických, ale i posmešných prívlastkov. Tekov hronský, vínorodý, úrodný, pracovitý, kraj getiarov a pupkárov a ešte mnohé iné. Z posmešných prívlastkov sa ušlo aj každej z pôvodných  jedenástich obcí tohto mikroregiónu. Starému Tekovu aj ten, že vraj obec nechcela štreku. Ku všetkým doterajším pridávam ešte ďalší „faktický“ prívlastok  Starý Tekov - dedina ležiaca na hraniciach. Veď posúďte sami.

 

Štátna hranica:

Ani nie tak dávno počas Slovenského štátu, Starý Tekov bol pohraničnou  obcou. Demarkačná čiara hranice s Maďarskom na západe katastra obce sa tiahla stredom rieky Hron. Na juhu až juhovýchode chotárom Starého Tekova od Hrona, povyše Hornej Seči, cez Laci majer, pomedzím  Levíc a Podlužian, ďalej smerom na Kalinčiakovo a Krškany.

 

Prírodná hranica:

Na oboch brehoch rieky Hron ležia dve samostatné obce Starý Tekov a Nový Tekov. ktoré sa v priebehu stáročí  niekoľkokrát pokúšali spojiť, no všetky doterajšie mosty nemali dlhé trvanie. Od roku 2015 sú opäť prepojené novovybudovaným mostom.

 

Geografická hranica:

Územie tesne pod Slovenskou bránou kam patrí aj kataster obce Starý Tekov,  možno považovať za hranicu končiaceho sa horného toku Hrona a začínajúceho dolného toku tzv. dolného Pohronia.

 

Národopisná hranica:

Obec na juhu a západe susedí s obcami Horná Seč, Kalná nad Hronom, s niekdajšou samostatnou Marušovou, Novým Tekovom, a čiastočne a celkom zvláštne i s Malými Kozmálovcami. Starý Tekov od týchto obcí napriek ich blízkosti sa ešte donedávna veľmi výrazne odlišoval krojmi, nárečím, ľudovou architektúrou.

 

Jazyková hranica:

V Starom Tekove min. od roku 1918 sa rozpráva výlučne po slovenský na rozdiel od vymenovaných susedných obcí južne a západne ležiacich od obce Starý Tekov v ktorých sa dodnes rozpráva dvojjazyčne. Druhým jazykom je jazyk maďarský.

 

Náboženská hranica:

Kým v Starom Tekove sa v ostatnom období hlási k rím. katolíckemu vierovyznaniu prakticky 100 % obyvateľov v susedných obciach na juh a západ žijú i početné komunity hlásiace sa k protestantským vierovyznaniam, kalvíni, evanjelici, baptisti, jehovisti a iné. Svedčia o tom aj ich kostoly a modlitebne.

  

Hranica ochranných pásiem JEMO:

Obec Starý Tekov leží tesne za hranicou prvého ochranného pásma už v 2. ochrannom pásme JE Mochovce. (Nový Tekov je ešte 1. pásme).

 

Katastrálna hranica:

Katastrálne územie Starého Tekova hraničí s katastrálnym územím obcí: Veľké Kozmálovce, Nový Tekov, Kalná n/Hr., Horná Seč, Hronské Kľačany, Hronské Kosihy.

 

Nuž naozaj v našej obci a na našej obci je stále nielen čo objavovať, ale aj obdivovať hoc i také skutočnosti, ktoré síce pre život nie sú dôležité, ale pre  niekoho môžu byť zaujímavé. Obohacujúce.

 

Ján Páleník

 

tekov_1.jpg

              Ilustračný obrázok: Hraničný kameň niekdajšej Tekovskej župy /zdroj: Pavel Polka/


 

Občianske združenie Tekov-Hont

Automatická meteorologická stanica Starý Tekov

MALÁ VODNÁ ELEKTRÁREŇ TEKOV

Interaktívna mapa Starého Tekova

Reklamný partner 28. ročníka folklórnych slávností Tekov tancuje a spieva

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka