Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Starý Tekov - oficiálne stránky obceHľadať
 
 

Články

Bobrie eldorádo

bobor1.jpg

Nemyslím si, že som bol prvý, ktorý pred niekoľkými rokmi objavil činnosť bobrov na úseku starotekovského toku Hrona. Určite som však bol prvý, ktorý o tom napísal článoček pod názvom Významný živočích v našom chotári. Článok upútal pozornosť a známy reportér známej komerčnej televízie na tento podnet spolu so starostom obce a jedným odborníkom na vodné živočíchy externe spolupracujúcim s odborom životného prostredia, preskúmali mnou opísanú lokalitu, aby potvrdili výskyt bobra na opísanom území. Po odvysielaní tejto zaujímavosti v spomínanej televízii sa aj v ostatných médiách, akoby roztrhlo vrece so správami o výskyte bobrov aj v iných lokalitách.

Kým prvé stopy po činnosti bobrov na území našej obce boli objavené v miestnej časti katastra obce Prškovská, za niekoľko málo rokov sa ťažisko činnosti bobrov v súčasnosti vo veľkej intenzite ukazuje v inej časti katastra v Hornej. Bodaj by nie, veď je tu vodný raj, Hron, neďaleká kozmálovská priehrada, priehrada MVE Tekov, Perec, Hrônček, obecný rybník. Čo ešte viac si môžu bobry priať. Miestni rybári pri známom rybárskom dvorčeku, strom s typicky vyhryzeným véčkom vo výške stojaceho bobra nad zemou, zafarbili farbou a omotali drôtom v domnení, že prejdú bobrom cez rozum. Uvidíme.

Návštevníci tejto časti Hrona, Hrônčeka, Pereca, priehrady či obecného rybníka, len neveriacky krútia hlavami nad (pre niektorých skazonosným) dielom usilovných bobrov. Samozrejme vedú medzi sebou vášnivé debaty o užitočnosti či škodlivosti prítomnosti bobra vo vodách na danom území. Resumé debát najčastejšie býva, že všetko zlé je i na niečo dobré, alebo, že aj veľa dobrého škodí. Takže je to tak 50/50. Nuž je to v tej prírode zaujímavé. V Tatrách majú problém s lykožrútom a s medveďmi prehrabujúcich sa v kontajneroch. O čosi nižšie medvede nedajú spávať včelárom. Bačom vlci. Pestovateľom zemiakov diviaky. Rybárom kormorány. Čriedy srniek (a túto zimu na starotekovských poliach na repke a oziminách  aj kŕdle labutí) robia vrásky na čelách poľnohospodárom.

Starotekovčanov  so záujmom sledujúcich  činnosť bobrov na spomínanom území  súčasný stav znepokojuje  a niektorých doslova hnevá. Iní sa na to dívajú s nadhľadom. Nájdu sa aj zástancovia britkého humoru a veľmi rada citujú humoristu Petra Marcina - Stromokocúra v jednej zábavnej televíznej relácii: Zabi bobra – zachrániš strom. Skoro by som bol zabudol na skupinu diskutujúcich, ktorí s kľudom Angličana tvrdia, že príroda si to ako vždy, vyrieši sama.

Ján Páleník


 

Občianske združenie Tekov-Hont

Automatická meteorologická stanica Starý Tekov

MALÁ VODNÁ ELEKTRÁREŇ TEKOV

Interaktívna mapa Starého Tekova

Reklamný partner 28. ročníka folklórnych slávností Tekov tancuje a spieva

dnes je: 20.10.2019

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka