Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Články

Aj verejné priestranstvá prechádzajú vývojom

V najnovšej Krajinárskej štúdii náhradnej výsadby stromov v parku pod kostolom, vypracovanej pre Obecný úrad v Starom Tekove v bode 4 sa konštatuje: „Potrebné je zachovať aspoň prvky, ktoré majú svoju ochranu, napr. pamiatkovú, ako je to v prípade farského kostola, a na základe nej pristupovať aj k okolitým dotknutým a z vizuálneho hľadiska relevantným plochám. Z významných znakov v hodnotenom krajinnom priestore sa nám zachovali len dva. Samotný farský kostol, ako memento doby a architektonická pamiatka a priebeh ulice z námestia SNP do Kamennej brány, ako refúgium štruktúry historickej dediny (mesta) s hradiskom, ktoré bolo dôležitým administratívno -správnym centrom regiónu. Preto je potrebné chrániť výhľady na tieto prvky a zabezpečiť, aby sa nestali len nepovšimnutou súčasťou priestoru v obci, ktorý zanikne pod tlakom zástavby, alebo neuvážených výsadieb.“

Revitalizáciou výsadby v parku pod kostolom vzhľadom nielen k nevhodnosti ihličnanov ako celku na danom území, ale i s prihliadnutím na ich zdravotný stav a tiež s prihliadnutím na požiadavku spriehľadnenia dominanty obce, stred obce v roku 2017 v podstatnej miere zmenil doterajší ráz námestia na aký sme boli zvyknutí. Za ostatných 100 - 150 rokov to nie je prvýkrát, čo stred obce, výrazne zmenil svoj vzhľad i charakter. Výsadba nízkokmenných líp popri ceste v parku pod kostolom  ako i výsadba jednej desiatky stromkov  popri ceste pred domom kultúry začínajú veľmi nápadne pripomínať niekdajšiu historickú jednostrannú alej(ku) nízkokmenných tzv. tureckých agátov s ploštene - guľatou korunou rastúcich popri ceste od dnešnej autobusovej zástavky na námestí po budovu predajne Jednoty (vtedy Kúdeľovej pajty -  pred výsadbou líp) a ešte dávnejšie pred tým z  Doliny k notárskemu úradu z ktorých agátov pre pamiatku zostal už iba jediný rastúci agát.

V ostatnom období si mnohé mestá a obce nechávajú vypracovať koncept zachovania verejných priestranstiev, alebo  tzv. pocitové mapy, ktoré slúžia pri plánovaní nových investícií a zelene na verejných priestranstvách, zahrňujúc tak i tento segment dedičstva pod ochranu.

Spomínanie na niekdajšie využívanie verejných priestranstiev patrí minulosti, avšak dožadovať sa pre tieto priestory rešpektovania pre obec charakteristických prvkov urbanizmu a aj genia loci (nehanbime sa za to) je aj v súčasnosti namieste, lebo každé dobré či zlé rozhodnutie ovplyvní vzhľad obce na dlhé roky. Ďakujme predkom za prezieravosť, že nám v obci zanechali pekné, veľké a vždy vzácne verejné priestory. Vážme si ich a zmysluplne využívajme.

Ján Páleník

 

centrum.jpg

Pohľad, ktorý je už minulosťou                                                                                       


 

Občianske združenie Tekov-Hont

Automatická meteorologická stanica Starý Tekov

MALÁ VODNÁ ELEKTRÁREŇ TEKOV

Interaktívna mapa Starého Tekova


dnes je: 26.6.2019

meniny má: Adriána

webygroup

Úvodná stránka